Sony Xperia S Almadan Önce Birkaç Defa Daha Düşünün!

Sony Xperia S Almadan Önce Birkaç Defa Daha Düşünün!

Sony Xperia ürünleri hem tasarım hem de özellik olarak her zaman ilgimi çekmeyi başardı. Askerlik sonrası güzel bir telefona sahip olabilmek için Xperia S’in çıkmasını bekledim ve nihayetinde de bu telefona sahip oldum.  Yaklaşık 40 gün sıkıntısız ama ICS güncellemesinde geç kalmış bir şekilde kullandım. Sonrasında ise “sarı leke” hatası ile karşılaştım.

Hata diyorum çünkü ilk partide çıkan ürünlerin bir çoğunda bu sorun ile karşılaşılmış ve Sony bunun kendilerinden kaynaklanan bir durum olduğunu duyurarak bu soruna sahip cihazların onarılacağını, değişiminin sağlanacağını garanti etmişti. Sarı leke hatası ekranın kenarlarında ve ortasında hafif bir ısınmadan sonra sonra ortaya bariz bir şekilde çıkıyor. Çoğu kişide belli bir noktada bulunurken benim cihazımda ekranın çoğu yerinde bulunuyordu.

Yaptığım araştırmalar neticesinde telefonunu servise gönderen herkes isyan bayraklarını çekmişti aslında. Kimisi servisin “durum kabul edilebilir” şeklinde rapor tuttuğunu kimisi ekrandaki sorunun çözüldüğünü ama NFC’nin bozulduğunu kimisi de arızanın giderildiğini ancak tekrar meydana geldiğini belirtmiş. Yani bir kişi de çıkıp benim sorunum sıkıntısız çözüldü, sorunsuz kullanıyorum demiyor.

Bu bilgilerin de ışığında cihazımı servise göndermeden önce Sony Xperia müşteri hizmetlerini aradım ve durumu anlattım. Endişelerimi söyledim. Onlar da servis ile iletişime geçip cihazımı servis merkezine göndermemi söylediler. Nihayetinde 16.07.2012 tarihinde telefonumu kargoya verdim, 17.07.2012 tarihinde de Ankara Teleservice merkezine teslimatı gerçekleşti. Aradan geçen bir kaç güne rağmen telefonumun arıza izlenimiyle ilgili bir kayda ulaşamadım ve tekrar Xperia müşteri hizmetlerini aradım. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra da telefonum kayda alındı (19.07.2012).

Kayda göre belirttiğim arıza durumu yazıyordu ancak herhangi bir servis notu yoktu. 23.07.2012’ye kadar yine bir bilgiye ulaşamayınca  müşteri hizmetlerini tekrar aradım ve yaptığım telefon konuşmasının hemen ardından “Telefonunuz yedek parca beklemektedir” notuna ulaştım. Bugün ise 31.07.2012 ve bu not olduğu gibi duruyor. Hem Xperia müşteri hizmetleri hem de Teleservice ile defalarca görüşme yaptım ve hiç kimse yedek parçanın ne zaman geleceği ile ilgili bir bilgi vermiyor. Twitter, Facebook gibi sosyal ağlardan da resmi hesaplarına gereken notları yazmama rağmen bana bir geri dönüş sağlanmadı.

Bunlar şimdiye kadar yaşadıklarım. Şimdi de düşüncelerime yer vereyim. Ortada üretimden kaynaklı bir hatanın olduğu bariz şekilde ortada ve marka bunu kabul etmişse servisin elinde yeterli sayıda yedek parçanın hazır olarak bekletilmemesi markanın bu işe ne kadar ciddiyetsiz yaklaştığını ortaya koyuyor. Kanunen 20 işgünü hakları var ve bunu sonuna kadar kullanmak istiyorlar. Ancak diğer tarafta müşterilerini de mağdur ediyorlar. Bugün 9’uncu iş gününü dolduracağız ve kaç gündür telefonum olmadan haberleşmeye çalışıyorum. Yani Sony için müşteri memnuniyetinden önce yasalar ve kendi hakları önemli. Öyleyse bundan böyle de param benim için önemli yani Sony markalı hiçbir ürünü elime almam. Diyecek olursanız ki kaç tane Sony telefon kullandın diye söylerim hemen; SonyEricsson X10, SonyEricsson X8, arkadaşıma tavsiye ettiğim SonyEricsson Arc S ve son olarak Xperia S. Şu ana kadar akıllı telefonlardan yana tercihini hep Sony’den yana yapan bir kullanıcısını küstürmek Sony için çok önemli bir şey değil.

Bundan sonra olacakları ise özetlemek gerekirse; benim için telefon 20 iş gününden çok daha önemli. E-posta takibi, internet vs. hepsi benim için bu süre zarfından daha önemli. Koskoca Sony için çok önemli olan bir telefon benim hiç önemli değil bu yüzden de gidip başka bir markanın ürünüyle tanışacağım muhtemelen. Bu da Samsung S3 olacaktır. En azından görüştüğümde muhatap bulabileceğim, sosyal ağlardan yazdığımda cevap bulabileceğim bir marka. Pazarda büyümeye de ihtiyaçları olduğunu düşünürsek müşterilerini Sony gibi küstürmeyeceğinden eminim. Zaten bir markaya alıştığımda o markanın dışındaki ürünleri tercih etmeme gibi de bir huyum var. 20 iş günü dolacak ve telefonum belki arızası giderilip gelecek belki de bir başka yeri bozuk olarak gelecek. Eğer arıza giderilirse uygun bir fiyata satacağım. Yok arızalar devam ederse de mahkemede hakkımı arayacağım.

 

Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

15 Yorum

mustafa Yayın tarihi11:42 pm - Tem 31, 2012

bilgilendirme için teşekkürler güzel telefon almayı düşünüyordum ama almadan önce bir kez daha iyice düşünmek gerekiyor..

Esin Yayın tarihi7:45 am - Ağu 1, 2012

Ben de Sony laptop aldım yakın bir zaman önce ama beklediğim gibi çıkmadı. Aslında iyi bilgisayar ama fan çok çalışıyor.

alico Yayın tarihi11:53 am - Ağu 1, 2012

teşekkürler kardeşim. yani sonuçta şu anda bana ulaşamayan insanlarda sony mucizesinden dolayı ulaşamıyor :))

Sony Mobile Hakkında Söyleyeceklerim « H-Yaman Yayın tarihi12:11 pm - Ağu 5, 2012

[…] söylenecek bir şey yok aslında. Xperia S telefonumda yaşadığım sorunları ve son durumları bir önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım. Peki bu marka neden sınıfta […]

Deneyim: Samsung Galaxy SIII « H-Yaman Yayın tarihi1:55 pm - Ağu 12, 2012

[…] Reklamlarda ve inceleme içeriklerinde şanını duyduğum Samsung Galaxy S3′ü yakından tanımak daha güzel aslında. Daha önce her tercihini Sony Xperia ailesinden yana kullanmış birisi olarak yeni bir markayla tanışmak zor olsa da Galaxy’nin sıcak kanlı olması bu süreci biraz daha kolaylaştırdı aslında. Sony’den neden ayrıldığımı ise önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. […]

FeRHaD Yayın tarihi3:12 pm - Eyl 26, 2012

Sony’lere ağzım sulanıyordu benim de ama yazıyı okuyunca sularım kesildi. Ben de 2008’de bir SE aleti göçertmiş, serviste üç ay kalmış parça vs. beklemiş, ama Çin’de deprem olduğundan parça gelememiş ve ücret iadesi almıştım. Tabi 64 MB hafıza kartını geri götürmediğim için de 27 TL’ye bir 64 MB hafıza kartı sahibi edilmiştim. 😀
Arızanın neredeyse aynısında da Samsung Omnia i900 bootu göçertmiştim 400 kağıt civarı tutuyor masrafı diye servis yapmamıştı telefonu. Doğubank’ta 50 TL’ye halletmiştim. 😀

eray Yayın tarihi9:02 pm - Kas 1, 2012

Ben sony xperia s i 3 ay oldu sorunsuz kullanıyorum en az 10 kere sert düştü hala kaya gibi

Fatih Yayın tarihi1:18 pm - Oca 30, 2013

xperia go aldım bir ay sonra açılmadı . Teleservise 18/12/2012 de vardim 30/01/2013 hala telefonumu almış deilim.
Arada yaşadıklarımı anlatsam burası almaz.

seyhan tokcan Yayın tarihi3:36 pm - Oca 30, 2013

evet okuduklarımın hepsi doğru aynı şey benim başımda. Malesef keseri kendinlerinden tarafa yontuyorlar.. skaca SONY müşteri emnuniyeti açısından hiç mi hi çalışmıyor. Halbulki en iyi reklamı yapan müteridir.

murat Yayın tarihi10:21 pm - Şub 27, 2013

cihazı bende kullanıyorum
evet ilk çıkanlarda sorunlar var ama şu an sorun yok bütün markaların ilk çıkanlarda böyle sorunlar var
süper cihaz ben çok mennunum iyiki almışım

murat Yayın tarihi3:11 am - Mar 2, 2013

aynı dertten bende muzdaribim xperia u aldım alalı 1 hafta oldu telefon şuan serviste ben bukadar söyleyim siz bukadar anlayın

Death Moment Yayın tarihi11:40 am - Nis 12, 2013

En iyisi bence sony xperia v ilk çıkan malı hiçbir zaman almıcan yoksa yakınır durursunuz.

Emir Kenar Yayın tarihi7:21 am - Nis 20, 2013

Ben de xperia s kullanıyorum. Hatta alalı daha 1 ay olmadı. Fakat telefonda donanımsal bir hata olmadı. Ama android sürümünden olacak ki telefon eskisine göre yavaşladı.

ibrahim Yayın tarihi12:58 pm - May 27, 2013

Xperia S aldim 6 aydan fazla oldu daha hic bir sorunu olmadi ayda 8 bin sms atiyorum saatlerce oyun onuyorum müzik dinliyorum performasında hic düsme olmadi icinde 60 adet oyun bulunmakta ve programlar haric .Sony bandrol lü garanti belgeli cihazlari alin ve sony center lerden temin edin suan xperia Z var 1.5 ay oldu hic sıkıntısi yok . sony servisleri gayet iyi dogru servise götürdükten sonra sony kendi belirledigi servisler götürün hic sıkıntı olmaz hatta sony sitesinden ariza takip sistemi var tel nosu ile takip edebiliyorsunuz internet üzerinden …

tuncer Yayın tarihi11:08 pm - Kas 9, 2013

kardeş garantili mallar hepsi öyle sony biraz daha bu konuda diğerlerinden iyi gerekirse değistitiyorlar ama samsun veya nokia bunları yapmıyor reset atarlar iki parca değistirirler 30 iş gününde de göderirler 🙂