Günümüz teknolojisini takip etmek bir hayli zor olsa gerek. Her gün yeni bir sistemle karşımıza çıkan elektronik cihazlar beraberinde birtakım sorunları da önümüze taşıyabiliyor. Bunlardan bir tanesi de 3D görüntü özelliğine sahip televizyonlar… Almamak bir dert almak bin dert. Bunun sebebi de henüz oturmamış ülke görüntü sistemimiz bulunurken çok üst teknolojiye sahip cihazlara sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Aynı 4G telefonlara sahipken daha çok düzgün bir şekilde 3G hizmetini alamadığımız gibi.

Hali hazırda 3D görüntüyü ücretsiz veren bir kuruluş maalesef yok. Ücretli olanlar da birkaç kanalı geçmiyor ve fiyatları el yakıyor. Hatta dört kanal dışında HD yayını bile ücretsiz izleyemiyoruz. Müşteri olarak gittiğimiz mağazalarda da “normal görüntüyü 3D’ye çevirebiliyor”, “USB’den istediğiniz görüntüyü 3D izleyebilirsiniz” gibi satışı kolaylaştıracak adımlar atılınca, bir de bunun üzerine mağazadaki demoları izleyince ikna olup alıyoruz televizyonu ve götürüyoruz eve.

Sorunlar bu anda başlıyor. Ne yaparsak yapalım mağazadaki görüntüyü alamıyoruz. Sonra da stres başlıyor, önce müşteri hizmetlerini sonra da aldığımız yeri suçlamaya başlıyoruz. İşte tam bu sırada teknolojiye bilinçli sahip olmamız gerektiğini anlıyoruz. Elimizin altında “internet” gibi çok önemli bir kaynak varken yeterli araştırmayı çoğu zaman yapmadan ürüne sahip oluyoruz.

Sorunlarından en büyüğü de 3D görüntü oluyor. 2D görüntüyü 3D’ye çevirme özelliği şudur; sadece normal izlediğimiz görüntüye biraz daha derinlik katıyor. Aslında yalancı bir 3 boyutlu görüntümüz oluyor. Gerçek 3D tabi ki bu değil! İndirdiğimiz 3D görüntüyü de televizyonda USB yardımıyla aktarmak istediğimizde sorunlar sarıyor yine etrafımızı. Bu sorunun temel kaynağı format uyumsuzluğu oluyor. “mp4” formatında bir 3D görüntüyü USB’den çalıştırsak bile gözlük devreye girmiyor yani görüntüyü tam anlamıyla yine izleyemiyoruz. Bazı televizyonlarda bu formatın da desteği olsa da genel olarak bakıldığında 3D görüntüyü USB’den “mkv” formatı yardımıyla ağız tadımıza uygun şekilde izleyebiliyoruz.

3D televizyonların birçoğu Smart Tv olma özelliğine sahip. Bu televizyonlarda Youtube gibi video paylaşım sitelerindeki 3D videoları da gerekli ayarları yaptıktan sonra izleyebiliyoruz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bence en iyisi şu ara bu 3D heveslerinden biraz uzak durmak. Durmayacaksak da paraya kıymaktan korkmayıp adam gibi bir TV almak. Tabi almadan önce de işe yaradığından emin olmak.
3D televizyon aldım diyenler artıyor ama ne bakıyorsun dediğimizde, çocuk Bulgaristan’da okuyor, oradan film indirecek gelince izleyeceğiz diyor. 😀 Sonra o filmi de düzgün oynatamıyor TV, hadi bir git gel daha yap. 😀

Bir cevap yazın

*