Tam yazmaya başlıyorum diyorum bir kıyamet koparak dağılıyor.  Şimdi işimi gücümü bıraktım, iddia kuponu takip eder gibi ÖSYM’nin yaptığı açıklamaları takip ediyorum. Her sabah düzenli olarak Milliyet, Hürriyet, NTV, Posta, Zaman ve diğer medya organlarının alayından haberlere bakıyorum. Gazetelerle çok seviyeli ve düzenli bir ilişkim var bir haftadır.

Çoluk çocuk daha sınavdaki fil sorusunun şokunu atlatamadan “mod medyan” diye birşeyle tanıştılar. Fil kadar cüsseli olmasa da en az onun kadar etkiliydi yıkım açısından.  Gerçi birçoğu da atı alan Üsküdar’dan depar atarak çıktı diye yorumlayıp bir sonraki sınava çalışmaya başladılar bile.

Kardeşlerimiz çalışmaya devam ederken biz de boş durmayıp Twitter’da yetkililere, ÖSYM’ye sallayıp duruyoruz.  Tabi bunların da bir yere gitmediğinin farkındayız. Amaç zaten vakit geçirip imamdan farksız, bir sonbahar sessizliğindeki ÖSYM başkanı ile kafa bulmak. Değilse kimse ile alıp veremediğimiz yok.

Şifre olaylarına da aynı sınavdaki gibi iki aşamalı bakıyorum. Birincisi ya şifreyi bilerek koymadılarsa? Bu seçeneği zaten geçiyorum, yok öyle birşey. İkinci seçenek daha net şifre bilerek ve isteyerek serpiştirildi… Oy verenlerin bir kez daha pişmanlıklarını dile getirdiği ama önümüzdeki seçimlerde tekrar iktidara getirmek için oy kullanacakları parti her yere kadrosunu yerleştirdi. Böyle YGS, KPSS gibi sınavlarla da bu yapılanmadaki kadroyu güncel tutacak planlar mı var acaba? Dini siyasete alet edip güya namaz kılan bu kadro:

  1. öteki tarafta gecesini gündüzüne katarak dersini çalışıp kendini parçalayan çocukların hakkını nasıl verecek?
  2. Ailelerinin beklentilerini boşa çıkardıklarının hesabını sormayacaklar mı?
  3. Vatandaştan toplanan vergilerle yapılan bu şifreleme maliyeti ile daha hayırlı işler yapılacağından ve yapılmadığından dolayı her vergi ödeyene hesap verilmeyecek mi?
  4. Toprak kabul edecek mi?

Zaten önümüzdeki yıllarda yapılacak sınavlarda ders çalışmak yerine kriptoloji eğitimi alacak binlerce gönüllü olacak. Her sınavda acaba bunun şifresi neydi sorusu akıllara gelecek. Yani ÖSYM alnına sürdüğü bu kara yazıyı kolay kolay toparlayamayacak. Sınav iptal edilse bile adı çıktı, inmez.

Yani ülke olarak “mod medyan” ın imtihanını veriyoruz, hepimize kolay gelsin.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*