Twitter kullanımı hem ülkemiz insanları tarafından hem de diğer insanlar tarafından son günlerin en popüler internet servislerin birisi haline geldi. Bu da Twitter için eğlenceli ve faydalı birçok servisin açılmasını sağladı. Say Tweet bilgisayarımızdan ya da internetten yükleyeceğimiz bir resim üzerinde  Twitter güncellemelerimizi yazdıran eğlenceli ve görsel olarak hoş bir servis.

İlk olarak Say Tweet‘e giriyoruz. Anasayfada bulunan iki resim yükleme seçeneğinden biri yardımıyla resmimizi yüklüyoruz. Ben internet üzerinde saklanan bir resmi kullandığım için alttaki kutucuğa resim linkini yazdım, gizlilikle ilgili anlaşma koşulunun yanındaki kutucuğu işaretleyip “Get picture and continue” butonuna bastım.

İkinci adımda resim yüklenditen sonra Twitter hesabını ekleyeceğiz. Resim üzerine fare ile gelince bir “+” işareti beliriyor. Bununla resmin istediğimiz yerine, daha doğrusu Twitter girdimizin çıkacağı alanı seçmek için bir defa tıklıyoruz.  Tıklamanın ardından çıkan Twitter user name: kutucuğuna görüntülenmesini istediğimiz Twitter hesabının kullanıcı adını yazıyoruz. Save diyerek hesabı onaylamış oluyoruz. İstersek resim üzerine birden fazla Twitter hesabının güncellemelerini ekleyebiliyoruz. Bunun için aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. Hesap eklemeden sonra Twitter yazısının çıkacağı alan önizleme olarak beliriyor. Eğer konumu beğenmediysek “rotate” diyerek değişik seçenekleri görebiliyoruz. Hesap silmek için resmin altında yer alan hesap isimlerinin yanındaki “remove” linkine tıklamak yeterli. Bir de yeşil alandaki kutucuğa bir veya daha fazla kelimelik etiket yazıyoruz.

Resim düzenleme işlemi sona erdiğine göre artık neticeye bakmamız gerekiyor. Sayfanın alt kısmında bulunan kırmızı alanda sarı ile belirli hale getirilmiş Type the two words: yazan alana hemen buranın üstündeki beyaz alanda yazan güvenlik kodunu giriyoruz. Saveand Finish butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.

Nihayet sona geldik. Resmin üzerinde eklediğimiz Twitter hesaplarının son girdilerini görebiliyoruz. Bu sayfada resmin altında yer alan yeşil alandaki ilk kutucukta bu resmi arkadaşlarımıza gösterebileceğimiz bağlantı adresi yer alıyor. Hemen altında ise sitemizde kullanmak üzere yerleştireceğimiz kod yer alıyor.

Benim örnek olarak oluşturduğum resim burada yer alıyor. Resmi örnek olarak kullanacağım için Flickr aramasında “bird” kelimesinde buldum. Resmin orjinali ve kullanım hakkı Jules‘e aittir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*