2008′in en muhteşem sınavı ÖSS’den önce son cumalar kılındı, son dualar edildi. Bugün Kaşıkcıbaba, Kazancıdede türbelerine yoğun ziyaretçi gelmesi beklenirken etrafta trafik için çeşitli önlemler alınmış. Bez parçası bulan anneler gelip burada dua ediyorlar. Duayı “türbede yatan” kabul edeceği için hiç sorun yok zaten.

Dualar tamamlandıktan sonra işin içinde yarın sınava giderken aday kardeşlerimizin yanında götürecekleri zerzevat toparlanır. Çikolata, su top 10 listesinin ilk sırasını paylaşırlar. Opsiyonel olarak yarım ekmek arası döner (gördüm ben bunu), bisküvi, yastık ve tam 5 çeşit kalem… Yastık ne diye hiç sormayın. 2005 ÖSS’de aynı salonda bulunduğumuz bir arkadaş yastık getirmiş ve rahatına bakmıştı. Malum sıralar azıcık popoları acıtıyor ya, o bakımdan güzel bir tercih. Kalemler de; biri yazmazsa birisi yazar elbette mantığıyla sınava getiriliyor.

Sınava ilk defa girecek olanlar ne yaparsanız yapın mutlaka heyecanlanır. Yarın sınav salonlarında bayılanlar görülecektir elbette. ikinci kez giriyorsanız biraz daha tecrübeli olduğunuz için daha az heyecan duyarsınız. Üç ve üzeriyseniz yılların verdiği tecrübe ile heyecan duymak çok büyük bir lüks olur.

Bir de sınav sabahı vardır ki evlere şenlik. Sabah çok erken olmamakla birlikte geç de kalkılmaz. Tam ayarında kalkılır yani. Kahvaltıda uzmanların televizyonda daha önce belirttiği gıdalar itina ile seçilir. Kuru üzüm mutlaka bulunur. Yemek istemeseniz bile anneciğiniz ağzınıza zorla tıkayabilir :) Sonrasında ise cümbür cemaat kalkılır ve sınavın olduğu okula doğru yol alınır. Çekirdek aileler için pek sorun olmasa da geniş aileler bu konuda sıkıntı çekebiliyor. Dede, nine, yenge, hala, enişte… Tüm sülale oradadır. Kimisi de yalnız takılıp “heyecan yapmaya gerek yok” tarzındadır.

Sınav başladığında ise dışarıdaki manzara camileri aratmayacak türdendir. Kimisi Kur’an okurken kimisi bildiği duaları okur. Okudukça içeride bulunan evlat mertebe atlar. Hatta ben soruların çözümlerini kafadan yapıp işaretleyenleri gördüm.

Tüm bunlardan sonra sınav biter. Eve gidilir. Eğer büyük beklentiler varsa televizyondaki amcalar, ablalar dinlenir ve kaç net çıkarıldığı hesaplanır. Yok eğer beklentiniz yoksa bu yükün de altından kurtulmuş olmanın sevinciyle kendinizi dışarı atarsınız.

Şekerbank ÖSS’de ilk 55 öğrenciye para hediye ediyormuş. Onun yanında ÖSS’ye üç kez girmiş birisi olarak sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*