insanlar 1 Nisan olunca enteresan ifşa modellerine yöneliyorlar. Şaka diye birçok faaliyet uygulanıyor fakat gerçekten şaka olanını bulmak bir hayli zor oluyor. Dün siteme “www.h-yaman.com” diye girenler Zekerya Beyaz hocanın tonton fotoğrafı ile karşılaştılar. Ve fotoğrafın yanında cinler ile ilgili enteresan işaretler hemen altınta TR meali yazıyordu. Mealde şöyle buyruluyordu; “site cinler tarafından hacklenmiştir”. Tabi ki çoğumuz bunun 1 Nisan şakası olduğunu anlamıştı fakat biz yine de laf olsun diye koymadık. Bir mesaj veriliyordu orada. Mesaj hmm artık sitemizi cincanlar da ziyaret etmeye başlamış hatta abartıp hacklemiş olmalarıydı :P. Bu karşılama ben tarafından düşünülmüş şehir dışında olduğum için yayın danışmanı Cem tarafından hayata geçirilmiş bir projeydi. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Alem-i blogda tek şaka yapan ben değildim. Teknoseyir‘den Hasan Beyler de ufak bir şaka hazırlamışlar. Siteye girince eski arayüzünden çok farklı mavi ekranlı diyet yapmışcasına karşımıza çıkan bir görüntü vardı. Site komutlarla çalışıyordu 😀 Ama şakaydı.

Peki bu 1 Nisan şakaları nereden geldi diye hiç düşünüyor musunuz? Cevabınız hayırsa kısaca açıklayalım.

“1 Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles’in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan’a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı “

Gördüğünüz gibi 1 Nisan Fransa’dan çıkmış bir halka modelidir. Kimse onu durduramıyor 😀

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*