Uzun zamandır yana yakıla cep telefonumdan Gmail’i kullanma yöntemlerini arıyordum. Bir de internetteki servislerden haberimiz var diye geçiniyoruz, sağda solda hava atıyoruz fakat aslında hiç mi hiç bilmiyormuşum. Çünkü ben bu olay için önce forumlardaki yöntemleri denedim tabi ki olmadı. Sonra bunun için ufak da olsa bir program aradım yine olmadı. Hep bağlantı hatası verdi telefonum. Ve dün rastgele internette dolaşırken Google servislerinin bulunduğu sayfadaki Mobile linki gözüme çarptı. Ve oraya girince aylardır aradığım şeyi, yani Gmail’i telefonumda kullanmanın yöntemini buldum. Kendi kendime bir hayli güldüm de 🙂

Efem Google Mobile’da Gmail, Arama ve News(haberler) mevcut. Bizi şimdilik ilgilendiren kısmı ise Gmail. Şuradan Gmail için olan sayfaya ışınlanıyoruz. Burada ecnebice birçok yazı var bunlarla oyalanmanıza gerek yok. Mavi çerçeveli kısımda telefonunuzun internet tarayıcısına “google.com/app” adresini yazmanızı söylüyor. Peki telefonda yazınca ne oluyor? Efem telefona yazınca bir program indiriyor ki bu program Gmail arayüzlü mükemmel birşey. Programı indirince telefonunuzda Gmail logolu bir program oluşuyor. ilk girişte kullanıcı ayarlarını yapmanız gerekiyor, daha sonra kendisi otomatik olarak giriyor hesabınıza. Program ile gelen mesajları görüntüleyebilir, cevap yazabilir, forwad edebilir, silebilir ve daha bunun yanında birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yani tam anlamı ile harika.

Bir de Google Mobile’da gözüme çarpan Google Maps var. Google maps telefonunuzd harita görevini üstleniyor. Size en yakın pizzacı, hastane ve buna benzer yerleri gösteriyor. Fakat şimdilik sadece birkaç yerde geçerli bir uygulama. Maalesef Türkiye’deki hiçbir yeri göstermiyor. Umarım bir gün gösterir ve o zaman en ince detayına kadar onu da anlatırız.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

bende zamanında hotmaili çok cepten kullanmak istemiştim,
çok yararlı bilgi olmuş ayrıca mail2web.com maillerinize ulaşabilirsiniz.

Ben de telefonumdan gmail’e erişirken google’dan indirdiğim bir java programını kullanıyorum. Program oldukça kullanışlı ve internet bağlantısını kullandığı için gprs’e göre daha ucuza geliyor. Programı buradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

*