Bugünkü mevzumuz Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden birisi olan Teknosa ile ilgili olacak. Yakın çevremdekiler bilirler uzun zamandır LCD monitor almak için boğuşuyordum. Önce bir yerden aldım fakat siparişin çok uzun sürmesi nedeni ile iptalini istemiştim. Birkaç gün önce de Teknosa’dan yeniden aldım. Fakat almadan önce bir hayli araştırma yapmış ve en avantajlı olanın Teknosa olduğuna karar verdim. Elimizde mevcut olan iş Bankası’nın kredi kartına da peşin fiyatına 16 taksit yazınca hemen alma işlemine koyuldum.

Evet satın alma işleminde bir bir ilerlerken “Maximum Kart 16 taksit” seçeneğini işaretlediğim zaman site beni aynı yere yeniden atıyor. Fakat 16 taksit yerine 9 taksit yaparsanız alıveriyorsunuz ürünü. Alacağım ürünün bilgi sayfası şurada ve çektiğim ekran görüntüsü de burada. Resimde 1 numara ile işaretlediğim yerde bu kampanyanın bir kaç ürün gamında olduğunu yazmışlar buraya kadar tamam. Fakat Ürün resminin hemen yanındaki 2 numaralı kutu içinde “Axess ve Maximum ile peşin fiyatına 16 aya varan taksit fırsatı! ” ve altında da ürünün fiyatı yazıyor. Tamam bunu da sistemden dolayı her ürüne koyduklarını varsayıyorum fakat 3 numaralı kutunun olduğu yer olayı koparıyor. Axess ve Maximum kart logoları var ve hemen altında 12X48,25 YTL yani toplamda 579 YTL yani ürünün fiyatına ulaşıyorsunuz yeniden.

Bu durum üzerine müşteri hizmetlerini arayıp durumu bir güzel anlattım karşıdaki dişicana. Fakat kendileri haksız olduklarını kabul etmek yerine üste çıkmaya çalışıyorlar. Anasayfada uyarı verdiklerini söylemişler fakat ben hiçbir şekilde göremedim. O taksit seçeneiğinin 1 numaralı bannerda yer alan ürün grupları için geçerli olduğunu söyledi ve 2 numara ile işaretlediğim kutu içindeki bilginin bu üründe geçersiz olduğunu dile getirdi. Fakat dişican 3 numara ile işaretlediğim yer hakkında bilgi verirken nedense tıkanıp kaldı. 12 taksit gibi göstermişler hoş da olmuş fakat almaya kalktığınızda 9 taksit var sadece.

işin özü Teknosa’ya çok güvenirdim, her daim bilgisayar alışverişlerimi oradan yapardım fakat gördüm ki Teknosa çok da güvenilir değilmiş. Halkı kandırma pahasına herşeyi yapabileceklerinin en güzel örneğini verdiler bana. Bundan sonra Teknosa’dan büyük ihtimalle herhangibir alışveriş yapmam ve çevremdeki Teknosa yanlılarına da yaptırmam. Bu kadar hilebazlık böyle ciddi durması gereken bir firmada yapılıyorsa oranın çivisi çımış demektir. Madem orada yazdığınız bilgilerdeki gibi taksitlendirme seçeneğiniz yok o zaman yazılmamalı, birkaç kuruş para için, müşteriyi sepetin bulunduğu sayfaya getirmek için bu tür hilelere hiç gerek yok. Şimdi ne oldu? Teknosa benim gibi bolca alışveriş yapan müşterilerinden birini kaybetti. Büyük ihtimalle bu tutumu ile de devam edecek. Müşteri hizmetlerinin bile sorduğum sorular karşısında kemküm etmesi haklı olduğumun bir göstergesi.

Son bir uyarı vermeden geçemeyeceğim. Eğer Teknosa’dan alışveriş yapacaksanız çok iyi inceleyin. O kadar güzel hileler düşünülmüş ki siz bile tahmin edemezsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

Güzel seçim 😉 Benim monitörün “b” olanı bu. Renkler daha canlıymış bunda 😉

benim anlamadığım alacağın monitöre ne oldu,
aldın mı? yoksa hala alma aşamasında mısın? 🙂

@hakan&Ufuk abi monitoru aldım ve şu anda Alanya’da Ups kargoda bekliyormuş 🙁

Böyle büyük firmaların bu kadar küçük hesaplar peşinde koşması anlamsız! bence, ama almışsın hayırlı olsun 🙂

Mouse alacaksanız sakın Teknosa’dan almayın. Standlarındaki bütün mouselar laptop mouse’u. 30cmcik kabloları var 🙂

dikkatli okursanız daha iyi olur çünkü 16 aya VARAN diyor hepsine aynı taksit imkanı sunmuyor fiyat 1000 ytl üstüne 16 taksit diyor 5 liralık ürüne de 16 taksit yapmazlar sanırım

Bir cevap yazın

*