Facebook Mağazanızda Ürün Satın

Facebook, ilk kuruluş amacını belki çok tan aşarak “internet=facebook” eşitliğini sağladı kimilerine göre. İlk kurulduğundan bu yana çok farklı hizmetleri listesine ekledi. Özellikle uygulamalar ile çok zengin bir hale geldi. Son değişikliği olan sayfaların yönetimi ile firmaların kendi tanıtımlarını yapmalarını biraz daha kolaylaştırdı. Artık alış veriş yapmak bile mümkün dersem sanırım hiçbirimiz şaşırmayız bu durumda.

Beetailer adındaki uygulama; Facebook’da çevrimiçi bir dükkan açmamızı sağlıyor. Buraya istediğimiz ürünleri dizerek arkadaşlar veya hayranlara satış yapabiliyoruz. Alışveriş sepetini içinde barındıran uygulamada kendi internet sayfamıza ödeme için yönlendirme yapabiliyoruz. Detaylı istatistik verilerine ulaşabileceğimiz sayfaya uygulama içinden ulaşmak mümkün.

Uygulamanın birkaç paket halinde satıldığından da bahsedelim. Ücretsiz pakette aylık 10 tane ürün girebilmek hakkımız bulunuyor.  Diğer paketler ise şöyle:

  • Professional: Aylık 500 ürün ve 50 dolar
  • Business: Aylık 2000 ürün ve 100 dolar
  • Enterprise: Aylık 10000 ürün ve 300 dolar

Ücretlere bakınca aslında  biraz yüksek kalsa da sağladığı getiri karşılığına bakarak kullanılabilir. Ayrıca ücretsiz paketin imkanlarına da çok kötü demek biraz haksızlık olur. Aylık 10 ürün hiç de fena değil 🙂

Trendyol ve Markafoni’den Alışveriş

Sosyal ağların istikrarlı değişimi alışveriş sektörünü de vurdu tabi. Eskiden herkes hepsiburada, gittigidiyor gibi sitelerden alışveriş yaparken birkaç yıldır Markafoni, Limango,Trendyol ve daha sayabileceğim birçok özel alışveriş sitesinden yapıyor alışverişini. Farkı ise her gün farklı bir markada, farklı ürünlerde çok iyi fiyatlarla tüketiciye avantaj sağlamaktır. Fiyatı ise ellerinde stok bulundurmayarak yani stok maliyetine girmeden düşürüyorlar. Düşen bu maliyet ise tüketiciye yansıyarak cazip hale geliyor.

Tabi buradaki alışverişin sistemi normal alışveriş sitelerine göre biraz daha farklı. Önce ürünler tüketici ile buluşturuluyor sitede. Fiyatları, ödeme koşulları yazılıyor. Kullanıcı ödemesini yapıyor ve siparişini veriyor. Ancak ürün sayfasında kampanya bitiş tarihine kadar siparişler hazırlanmıyor. Sistem gelen talepleri değerlendiriyor ve eğer sitenin tedarikçi firma ile anlaştığı rakama ulaşmış ise talepler kampanya bitiş süresinden itibaren ürünler dağıtıma çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde ben de ilk önce Trendyol’dan bir alışveriş yaptım. Kampanya bitişi ve muhtemel teslimat tarihi yazıyordu; 14-16 Mart. Tüketici şikayet sitelerinde, forumlarda, sosyal ağlarda o kadar tavsiye edilmemesine rağmen alışverişimi yaptım. Genelde şikayetler ürünlerin çok geç geldiği hatta ayları bile bulduğu yönündeydi. Siparişimi verdim ve beklemeye geçtim.

Öte yandan hiç aklımda yokken Markafoni’de Casio’nun bir saatini gördüm ve onu da sipariş ettim. Saat siparişim daha pahalı olduğu için tereddütte kaldım ve siparişimi önce iptal ettim. İptal işlemini de forumlarda ve şikayet sitelerinde öyle ballandırarak anlatmışlar ki; iptalden birkaç ay sonra para iadesi yapılıyormuş da, zorluk çıkarıyorlarmış… Hiç de değil talimattan hemen bir saat sonra iade işlemi gerçekleşti ve anladım ki yazılanlara çok da güvenmemek gerekiyor. Saati diğer sitelerde araştırıp daha uygun fiyata bulamayınca ki en yakın fiyat hepsiburada’da ve onda bile arasında 100 TL fark var, siparişi tekrar verdim. Tahmini teslimat süresinde ise 16-18 Mart yazıyordu.

Her gün girip kontrol ettim sistemlerinden siparişimin ne aşamada olduğunu. Her iki sitedeki siparişim de gününden önce elime geçti. Hele ki Markafoni’den aldığım saat daha sipariş işleminin üzerinden bir hafta bile geçmedi. Tabi bu kampanya süresi ile de alakalı ancak diğer sitelerde anlatıldığı gibi ayları yılları bulmadı.

Sipariş geldi gelmesine ama açıkcası paketini açıncaya kadar tereddüt içindeydim. Sebebi de diğer sitelerde anlatılan Markafoni’den alınan saatlerin yanlış geldiği, o ürün olmadığı, hasarlı olduğu, defolu olduğu… Hiç de öyle değildi, bildiğin orjinal, resimde gördüğüm ürün gelmişti özel ambalajı ile birlikte.

Yani abartmanın çok anlamı yok. Her iki siteden de birer tane alışveriş yaptım ve oldukça da memnun kaldım. Daha sonra olacak kampanyalardan tekrar faydalanacağım elbette. Site bize diyor ki “bak güzel kardeşim kampanya bitiminden şu kadar süre sonra teslim edeceğiz” ama biz sabırsız olduğumuz ve bazılarımız uyarıları okumadığımız için hepsiburada’dan gelecekmiş gibi ertesi gün kargoları gözlüyoruz. Ha bunun yanında teslimat süresi çok uzayanlar da olmuş tabi bu da firmanın veya tedarikçinin ayıbı. Zaten öyle durumlarda hediye çeki vs. ile gönül alıyorlarmış.

Uzun lafın kısası, deneyin, denemeden sitelerde yazılanlarla hareket etmeyin ve gerçekten avantajlı çıkın.

Facebook’da Ürün Satışı

Facebook artık sosyal ağ olmaktan çıkıp geliştirilen araçlar sayesinde her türlü ihtiyaca cevap veren bir platform haline geldi. Bunda kullanıcı sayısının fazlalığı ve program geliştiricilerin her gün değişik kategorilerde araç üretmesinin etkisi büyük. Özellikle geçen yıl araç üretiminde ve buna bağlı olarak kullanımında patlama yaşandı. Her ne kadar fal, dizi, eşleştirme araçları ile bu patlama yaşansa da ardından çok değişik ve güzel araçlar yayınlandı.

Tüm bu etkenler çerçevesinde Facebook üzerinden alışveriş yapmak da sıradan bir olay haline geldi. Değişik sayfalar için hazırlanan alışveriş eklentileri sayesinde insanlar kendi ürünlerini veya kullanıp satmak istediği ürünleri paylaşarak ürün sayfalarında gösterim imkanı buldular.

Boosket de Facebook üzerinden mağaza oluşturmamıza ve ürünlerimizi bu mağaza üzerinde teşhir etmemizi ve satmamızı sağlayan bir araç. Aracı Facebook hesabımız içinde aktifleştirdikten sonra mağazamızı kuruyoruz.

Ücretsiz kullanımda bir tane mağaza açabiliyoruz. Bu mağaza içine de 24 tane ürün yerleştirebiliyoruz. Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere zorunlu alanları doldurarak ve gereken ayarlamaları yaparak mağazamızı oluşturuyoruz.

Ürün ekleme sayfasında da ürün modeli, detaylı açıklaması, fiyatı, resmi ve eğer varsa üretici sayfasının linkini ekleyip “save and finish” butonuna basarak ürünümüzün kaydını yapıyoruz.

Ürün eklendiğinde yukarıdaki gibi bir sayfada gösterimi yapılıyor. Eğer istersek mağazamızı kendi profilimizdeki sekmeler arasında gösterebiliyoruz. “Satıyorum” ismini de profilimde göstereceğim için dikkat çekmesi açısından mağazamın ismi olarak atadım.

Büyük Sitelerin Ufak Hataları

internet hiç kuşkusuz firma ve diğer kuruluşların en gözde reklam kanallarından birisidir. Ya da birçok kuruluşun -e-ticaret siteleri gibi- ekmek teknesidir. Yapılan yatırımlar, oluşturulan kadrolar, emekler ve diğer etkenlerin hepsi bir amaç için birleşiyor. Fakat sektöründe lider sayılabilecek bazı kuruluşlar o kadar yatırıma rağmen internet sayfalarında çok küçük ama bunun yanında komik tarayıcı hatalarını da barındıyorlar. Bu yazımda bunları ele almaya çalışacağım.

Continue reading

Fiyat Farkları

Ülkemizde büyük alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte ben de dahil birçok kişinin ilgisini çeken fiyatlar olmuştur. Bazı ürünler hatta bazen birçok ürün, dışarıda bir mağazada 1000 YTL iken bahsettiğim alışveriş merkezlerinde 750 bilemediniz 600 YTL’ye kadar düşüyor fiyatları. Fiyat karşılaştırması yaptığımızda dışarıdan alışveriş yaptığımızda kazıklanıyoruz gibi bir hava var ortamda. Tüm ürünler için bunu söylemek aslında mümkün değil. Gıda, temizlik malzemeleri vb. ürünleri buna örnek gösterebiliriz. Ancak garantili ve markası bilinen ürünlerde durum bu şekilde değil. Fiyat farkı aslında başka başka yerlerden kaynaklanıyor.

Continue reading

Alışverişten izlenimler

Ne acayiptir ki ne zaman alışverişe gitsem marketteki hoş kokulu banyo parfümlerini açıp koklama isteği oluşuyor içimde. Hatta açıp kokluyorum da. Koklarken kendimden geçip “ne güzel içilirdi bu şimdi” diyorum kendi içimden. Standın önünden geçenler olmasa belki onu da yaparım. Çünkü ben bunlara çok uzak değilim. Çok çok ufakken, daha cünyırken, kısa pantolon giyerken toz Vim içmiştim. Çocukluğumdan beri severim böyle kokuları. Tinerdir, Bally’dir, çamaşır suyudur, benzindir, mazottur…

Continue reading

Müşterimizi itina ile Kandırırız(Teknosa)

Bugünkü mevzumuz Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden birisi olan Teknosa ile ilgili olacak. Yakın çevremdekiler bilirler uzun zamandır LCD monitor almak için boğuşuyordum. Önce bir yerden aldım fakat siparişin çok uzun sürmesi nedeni ile iptalini istemiştim. Birkaç gün önce de Teknosa’dan yeniden aldım. Fakat almadan önce bir hayli araştırma yapmış ve en avantajlı olanın Teknosa olduğuna karar verdim. Elimizde mevcut olan iş Bankası’nın kredi kartına da peşin fiyatına 16 taksit yazınca hemen alma işlemine koyuldum.

Continue reading