Türkiye, dünya üzerinde MSN Messenger’ı en çok kullanan 5. ülke konumunda. Hal böyle olunca Messenger için verilen hizmet çeşitleri ve sayıları gün geçtikçe artıyor. Bir yandan da enteresan ve faydalı servisler açılıyor. MSN Messenger için yeni bir hizmet de OTDÜ Enformatik Enstitüsü tarafından geliştirildi. Servis MSN Messenger üzerinden Tükçe-ingilizce ya da ingilizce-Türkçe sözlük görevini üstlenen bir robot adres geliştirmişler. Kullanımı ve yararlanabilmek için yapılacak şey çok basit.

ilk önce aşağıdaki adreslerden herhangibirini kişi listenize ekleyiniz (Adreslerden sadece bir tanesini ekleyin)

  • msn_sozluk1@hotmail.com
  • msn_sozluk2@hotmail.com
  • msn_sozluk3@hotmail.com
  • msn_sozluk4@hotmail.com
  • msn_sozluk5@hotmail.com

Daha sonra kişi listenizden bu adres ile konuşma penceresi açın. Ve ingillizce bir kelime girin. Türkçe karşılığının detaylı olarak yazıldığını hemen göreceksiniz. Aynı şey Türkçe kelimeler için de geçerli. Özellikle internet kafe, ofis gibi yerlerde sözlük arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu hizmeti Türk kullanıcların hzmetine sunan ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğrencisi Süleyman Özarslan’a MSN kullanıcıları adına teşekkür ederim :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*