Microsoft bundan birkaç ay önce kullanıcıları için hazırladığı antivirüs aracının beta sürümünü duyurmuş ve uzman kullanıcılara test etmesi için göndermişti. Birkaç gün önce ise bu araç beta olmaktan çıkıp kararlı sürüm olarak indirilmeye hazır hale geldi. Ben de listeme almış olamama rağmen şimdi kurup deneme şansı yakaladım. Şimdi bu ücretsiz araca birlikte bakacağız.

Microsoft’un antivirüs aracı olan Security Essentials’i şuradan indirebiliyoruz. İndirirken dil seçeneği bize sunuluyor. Ancak listede Türkçe maalesef bulunmuyor. İlerleyen zamanda ekleneceğini umuyorum. Ardından Windows sürümümüzü seçiyoruz. İndirme işleminin ardından bilgisayarımıza kuruyoruz.

Kurulum için önemli bir notu da paylaşmak isterim. Aracı orjinal Windows işletim sistemine yükleyebiliyoruz. Çünkü kurulum aşamasında “Microsoft Geniue” taraması yapılıyor ve eğer lisans doğruysa kuruluma devam ediyor.

Tüm işlemlerin ardından kurulum fazla vakit almadan bitiyor. İlk defa kurduğumuz için bizi “update” sekmesi ile karşılıyor araç. Açıkcası ilk günelleme için süre biraz uzun sürdü. Öncesinde Nod 32 kullanıyorum ve güncellemerinin bu kadar uzun sürmediğinin farkına vardım.

Güncellemenin ardından ilk tarama yapılıyor. Tarama yaparken daha önceki virüs programlarında karşılaşmadığım bir durum gördüm. Şöyle ki, program system 32 klasörü altında bulduğu bir “dll” dosyasını şüpheli buldu. Bu dosyayı Microsoft merkezine gönderip göndermemek istediğimi sordu.

İlk tarama da bittiğine göre biraz hız testi de yapmam gerekiyordu. Hızı da Nod 32 ile hemen hemen aynı. Ayrıca bu testi netbookda yaptığımı da belirtmekde fayda var. Özellikle netbooklar için performanslı bir araç olduğunu daha önce duymuştum. Onun için süpriz olmadı.

Tabi bana verdiği güven de önemli. Şimdilik bir eksikliğini görmedim. Umarım görmem de. Arayüzü de oldukça kullanışlı. Ayrıca yaptığı işleme göre şekil değiştiren görev çubuğu simgesi de oldukça güzel olmuş.

Bulunan riskli dosyalar için yapılacak işlemleri güvenlik şiddetine göre komutlandırabiliyoruz (karantinaya alma,direkt silme, sorma gibi). Ayrıca basic ve advantage mode olmak üzere iki tane modu buluyor. Basic mod başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için fazla ayar yapmadan kullanmak için tasarlanmış.

Özetleyecek olursak “aman bayıldım, bittim” diyebileceğim bir program değil şimdilik. Ama beğendim diyebilirim. Kullanılabilecek bir araç. Türkçe sürümü çıkınca hem yaygınlaşacaktır hem de ilerleyen güncellemelerde biraz daha oturaklı bir program olup olmazsa olmaz listesine girebilecektir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Kendilerini Uzun zamandır merakla bekliyordum…
Testlerinde gerçekten başarılıydı. Lisans süresi yeni dolan Kaspersky ‘nin yerine İndirip hemen kuracağım… Elimde bulunan virüslerde bir test yapalım bakalım. sonucu burada paylaşacağım sizlerle…

Bir cevap yazın

*