Bilgisayar sektörü aldı başını gitti ve gitmeye de devam ediyor. Eskiden birkaç yazılım popülerken günümüzde tonlarca yazılım popüler durumda. Artan program sayısı ve programların çalıştırdığı dosyaların uzantılırını takip etmek, dosya türüne göre hangi programla çalıştığını ezberde tutmak neredeyse imkansız. Word, Excel, Photoshop veya çok sık kullandığımız programların uzantılarını bilsek de nadir kullandıklarımızı ya da hiç kullanmadıklarımızı bilmek mümkün değil. Ben bu tür durumlarda internete başvuruyorum elbette herkes gibi. Bazı zamanlar çözüme ulaşamadığım bile oluyor. Dosya uzantısını yazınca çalıştığı programın ismini getiren internet servisleri yok değil elbette. Fakat yazının devamında bahsedeceğim servis benim gözümde en güzeli.

OpenWith servisi arama kutusuna yazılan uzantıya göre çalıştığı programı bulup getiren kullanışlı bir servis. OpenWith, önerme sayfasında  uzantının hangi programa ait olduğunu, başka hangi programlarla çalıştığını, çalışan ücretsiz programların indirme bağlantılarını, hatalarını, kısa bilgisini, benzer dosya uzantılarını görüntülüyor. Bunun yanında kullanıcıların eğer önerdikleri bir açıklama varsa onu da eklemelerine izin veriyor.

OpenWith‘in hoşuma giden bir diğer özelliği de sürüm ve işleve göre kullanıcıyı yönlendirmesi. Bir örnekle anlatırsam; Excel’in uzantısı olan XLS’yi aratırsak genel olarak kullanılan Excel tablolarının kullanıldığı programlara, 123 seçeneğinde IBM platformundaki karşılığı, veritabanı olarak kullanılan hali ve Office 2007’nin uzantısı XLSX formatını sunuyor. Bu da arama sonucuna kullanıcının daha kolay ulaşmasını sağlıyor.

Site arayüzüne de değinerek yazımızı tamamlayalım. En başta arama moturunun ilk göze çarpan noktada yer alması çok hoş. Sol tarafta program türlerinin kategorilere ayrılması hoş duruyor. Tabi harflere göre fihrist düzeninde yapılması da çok kullanışlı.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*