Bundan bir iki ay öncesinde evimdeki bilgisayarımda Gtalk kurdum ve müzik durumunu Windows Media Player’dan almasını sağlamak istedim. Hem bu işi başaramadım hem de bir takım dosyalara zarar verdim. Bunun sebebi de Vista işletim sistemi kullandığım için Windows Media Player’ın daha kordinatlı çalışması ve kütüphane algılamasını daha iyi yapmasıydı. Sonrasında Winamp 5.5 kurdum. Ve normalde Winamp’daki müzik durumunu gösteren Gtalk’ım müzik durumunu aktif hale getirince donuyor bir türlü de gösterim yapmıyordu. Tam kendi haline bırakmıştım ki dün XP kurulu işyerindeki bilgisayara Gtalk kurdum ve hiçbir dosyasında hata olmamasına rağmen aynı donma hatasının burada olduğunu da fark ettim.

Sonrasında da anladım ki sorun benim hasar verdiğim dosyalarda değil Winamp veya Gtalk’ın kendisinde. Winamp 5’e kadarki sürümlerde hiç bir problem yoktu ancak sorun çıkan sürümlerde ufak bir dosya eksikliğinden dolayı donma hatasını internette bir takım incelemerimden sonra fark ettim.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için önce Gtalk açık ise sağ alt köşeden programı kapatıyoruz ve ardından şu işlem adımlarını uyguluyoruz:

  1. Winamp’ın kurulu olduğu klasörü açıp (genelde C:\Program Files\Winamp) pencerenin üst kısmında bulunan menülerden Araçlar>Klasör seçenekleri yolunu izliyoruz. Buradan da Görünüm sekmesini açıp aşağıda yer alan “gizli dosya ve klasörleri göster” seçeneğini seçip uyguluyoruz.
  2. Windows’un Not Defteri aracını yeni bir dosya oluşturmak üzere çalıştırıyoruz. İçine hiç birşey yazmadan Dosya>Farklı Kaydet yolunu izleyip yine Winamp’ın kurulu olduğu dizine winamp.m3u adında kaydediyoruz.
  3. Sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

Bu işlemlerin ardından müzik durumunu donma problemi yaşamadan listenizdekilerle paylaşabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*