Google, labs uygulamasını en aktif şekilde ilk olarak Gmail’de uygulamış ve birbirinden kullanışlı araçlar geliştiriceleri tarafından yayınlanıp, Gmail kullanıcıları tarafından uygulamaya alınıyordu. Labs, Gmail’i bu yüzden zaten açık ara önde olduğu rakipleri ile arasındaki farkı biraz daha arttırmayı sağlamıştı. Şimdi aynı uygulama Google’ın takvim uygulaması olan Calendar servisine de uygulandı. Yani Gmail Labs’dan sonra Calendar Labs’ı da artık görebileceğiz. Şu anda kısıtlı araçlar var ancak ilerleyen zamanda mutlaka artacaktır.

Calendar Labs için ilk olarak dil ayarımızı İngilizce olarak seçmeliyiz. Ardından Calendar servisindeyken Setting kısmına gelip Labs sekmesini açmamız gerekiyor. Labs’da yer alan araçlar ve kullanım alanları da şöyle:

Backgrund Image: Takvimlere arkaplan resmi atayabilmemizi sağlıyor.

Attach Google Docs: Herhangi bir olaya Google Docs’dan döküman, belge eklememizi sağlıyor.

World Clock: Calendar takvim sayfasındayken sağ kısımda dünya saatlerini gösteren kullanışlı bir araç.

Jump To Date: Açılır menülerden seçeceğimiz bir tarihe kolayca erişmeyi sağlayan güzel bir araç.

Next Meeting: Bir sonraki olay için ne kadar kaldığını geri sayım olarak gösteren bir sayaç.

Free or Busy: Paylaşılan takvimlerde diğer arkadaşlarımızın bizim ayarladığımız takvim düzenine göre uygun mu yoksa meşgul mü olduğunu gösteren hoş bir araç. Bu aracı kullanmak için arkadaşlarımızın takvimlerini paylaşmaları gerekiyor.

Bu araçların sayısı ve türleri önümüzdeki günlerde artacaktır elbette. Şimdilik yeterli ve kullanışlı araçlar var.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*