Google 2008’in şu ilk günlerinde yine bizlere bir güzellik yaptı. Şu sıralar Facebook’da gördüğümüz ve daha önceden bloglardan aşina olduğumuz slayt paylaşımı artık Google Docs üzerindeki Presentation ile de yapılabiliyor. Bu özellik sayesinde artık paylaşmak istediğimiz ve ilgili servislere üye olmaya üşendiğimizden dolayı (benim gibiler için) bilgisayarımızın bir köşesinde kalan sunumları yayınlayabileceğiz.

Kullanım ise oldukça basit. Google Docs hesabımıza giriş yaptıktan sonra yeni bir slayt oluşturup kaydediyoruz. Ya da paylaşmak istediğimiz bir slaytı gözümüze kestiriyoruz. Google Docs hesabımızın anasayfasındaki Presentation sekmesinin altındaki paylaşmak istediğimiz sunuma sağ tıklıyoruz ve açılan menüden “Publish” seçeneğine tıklıyoruz. Muhtemelen sorgu sayfası açılacaktır; buradaki “Publish this file” butonuna basıyoruz. Ondan sonra ise kodumuzu alacağımız sayfamız açılıyor. Aynı Youtube’daki paylaşım kodu gibi bir kod parçası veriliyor burada. Onu da lıp yayınlamak istediğimiz yere yapıştırıyoruz. işlem bu kadar. Aşağıdan örnek slaytımıza da bakabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Bir cevap yazın

*