Web tasarım ile uğraşanların olmazsa olmaz araçlarından birisi Firebug’dur. Firebug, Firefox tarayıcısında açılan sayfaların kaynak kodlarına göre dizilimini gösteren, kaynak kodlarını düzenleme imkanı veren ve özellikle CSS ile uğraşanlar için ölçüleri rahatça görüntüleyen çok güzel bir araç. Kısacası bir internet sayfasında bulunan hataları kolayca görüp çözüm bulmaya yardımcı olan bir araç. Bu aracı ben birkaç hafta önce Google Chrome içinde çalıştırmayı denemiştim ancak başarılı olamamıştım. Şimdi çözümünü buldum ve paylaşmak istedim.

Çözüm CSS-Tricks’de dile getirilmiş. Bu yazıda bulunan kodlardan ikincisini Google Chrome yer imleri çubuğuna oluşturacağımız bir öğe için değer olarak verdiğimizde Firebug sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Veya kırmızı butonu yine yer imleri çubuğuna sürükleyerek de bu işi kolayca yapabiliriz. Çözüm oldukça basit.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Firefox’un firebug ‘ı Gerçekten profesyonel web tasarımcıları için bulunmaz nimet. Yaklaşık 1 Yıl önce hayatımıza giren Google Chrome yi herkes gibi bende hemen indirip kullanmaya başladım… Fakat zamanla eksiklikleri gözüme batmaya başladı ve eklenti eksikliği yüzünden (özellikle Firebug) chrome yi bıraktım… Ama bu yazıda bahsedilen Chrome Firebug iyi gibi duruyor. Belkide beni chrome ‘a tekrar döndürebilir. Fakat lokal javascriptlerle çalışmadığı için biraz yavaş gibi ayrıca sayfa üzerindeki nesneleri(…) seçmekte bazen zorlanıyor .. Ama Her şeye rağmen güzel En kısa sürede dah üst versiyonlarını bekliyoruz…

@Ahmet, aslında Javascriptleri daha hızlı çalıştırması gerekirken özellikle düşük özellikli bilgisayarlarda kendinden geçiyor. Java ağırlıklı birkaç sekme açınca tarayıcı ne yapacağını şaşırıyor buna katılıyorum. Ancak ilerleyen sürümlerinde bunu da aşacaklarına inanmıyor değilim.

Yeni mi eklendi bilmiyorum ama Chrome da zaten “firebug” benzeri birşey var. Kurulumla beraber geliyor. Sayfaya sağ tuşla tıkladığınızda en altta bulunan “Öğeyi denetle” seçeneği ile açabilirsiniz. Gayet kullanışlı ve hoş. Firebug un yapabildiği herşeyi yapabiliyor.

Bir cevap yazın

*