Birçoğumuz Photohsop’daki fırçalarla yeri gelince haşır neşir oluyoruz. PS içindeki fırça mantığı el hareketleri değil belli bir kalıbı çalışmaya basmaktır. Sanki bir mühürü andırır, el hareketleri devre dışı bırakır. Ancak birçok çalışmamızda bu fırçaların ya da desenlerin devamlılığı gerekiyor. Üstelik bazı kısmlarda el hareketleriyle yönlendirmemiz gerekiyor. Bunu illustrator’da yapabiliyoruz ancak o da başlangıç seviyesini biraz geçiyor. Biraz daha fazla bilgi gerektiriyor ve daha zahmetli. Anca şimdi tanıtacağım araçta durumlar tamamen değişiyor.

Livebrush adındaki aracımız Adobe Air tabanlı. Hem fazla yer kaplamıyor hem de bilgisayar performansını fazla zorlamıyor. Tabi bu sistem gereksinimlerini ilgilendiriyor. Bizi asıl ilgilendiren kısmı kullanım kolaylığı.

Araç içinde bulunan hazır fırçalar yardımıyla bizim belirleyeceğimiz bir arkaplana desenler oluşturuyoruz. Desen oluştururken daha doğrusu desenleri çizerken araç el hareketlerimizi izliyor ve bu sayede istediğimiz gibi kıvrım verebiliyoruz. İstediğimiz noktaları istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz. Photoshop’un fırçasına göre tamamen canlı bir fırça.

Kendi belirlediğimiz desenleri kaydedebiliyoruz. Dışarıdan fırça alabiliyoruz. Çalışmalarımızı dışarı aktarma veya dışarıdan içeri bilgi çekme gibi birçok özelliği mevcut.

Çiçek, desen, sayfa kenarı ve daha aklımıza gelecek heşeyi yapabileceğimiz bir araç. Özellikle kıvrım yaparken çok kolaylık sağlıyorResim işleme araçlarında kalem ya da serbest araç çok hassas olduğu için istediğimiz kıvrımı vermekte zorlanırken Livebrush’da kıvrımlarda çok estetik sonuçlar ortaya koyabiliyoruz. Aracın çizim yaparken en  hoşuma giden özelliği ise gızlı geçtiğimiz bölgeleri daha seyrek yavaş geçtiğimiz bölgeleri daha sık dokuyabilmesi. Bu hem çok kullanışlı kılıyor hem de güzelliğine güzellik katıyor.

Araç ücretsiz olarak indirme sayfasından elde edilebiliyor. Ben kendim bir deneme çizdim. Elbette çok daha güzel şeyler ortaya çıkarılabilir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Tesadüfen ögrendiğim site, ama içerik dolu emeginize saglık takipciniz olacagıım

Bir cevap yazın

*