10 Yılbaşı Duvarkağıdı

23 gün sonra 2009’a el sallayıp 2010’a merhaba diyeceğiz. Neredeyse tüm bloglar ve internet üzerindeki mecralar yeni yıl için çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Kimisi duvarkağıtları yayınlıyor, kimisi sağını solunu süslüyor ve bunlara benzer birçok faaliyette bulunuyor. Bende henüz bir etkinlik planı yok. Ancak son günlerde belki bir duvar kağıdı yayınlayıp gönlünü alabilirim 2010’un. Şimdi ise değişik yerlerden derlediğim ve her zaman ilgimi çeken 10 tane eğlenceli yılbaşı resmini masaüstümüzde ifşa etmek üzere sizlerle paylaşmak istedim.

1-Snow Man Snow Child

2-A Small Gift For Christmas

3- New Year-2

4- New Year

5- Waiting for Miracle

6- Hurry up Rudolph

7- Thanks Giving

8- Chrismas Tree

9- Windows 7 xMas

10- Blue and Pink Christmas Sledge

Yeni Yıl Analizim

Kederlendim, efkarlandım, kahroldum. Neden? Yılbaşında biletime para çıkmadı. Sadece son rakamına 24 YTL nasıl denk geldiyse geldi. Bilet çeyrek olduğu için onun da 6’sına talim edecektim. Fakat gördüm ki yaktığım benzin bile etmiyor o paraya. Sonrasında günlerce cüzdanımın “zula” adını verdiğim en nadide köşesinde krallar gibi sakladığım bilet 9 parça şeklinde çöpe gitti. Ben şahsen paranın çıkmamasına değil de biletin bana yaptığı yamuğa çok pis sinirlendim. Biletçiye ise en kısa zamanda bir suikast düzenleyebilirim. Karşıma çıkmamasını taa buralardan duyururum.

Continue reading

Çevrimiçi Takvim Oluşturma Servisleri

Yılın son yazısı ile yeniden birlikteyiz. Bu yazımda bilgisayarın ve internetin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen yeri hiç sarsılmadan duran ve yılbaşında eşantiyon olarak dağıtılan takvimlere değineceğim. Yılın son günü olması nedeniyle sanırım çok isabetli olacaktır. Hepimizin masasını, duvarını, okul klasörünün arkasını veya cüzdanını süsleyen birçok takvime sahip olmuşuzdur mutlaka. Kimisine göre güzel bir reklam aracıdır takvimler. Güzel bir resim ve firmaların logosu mevcuttur. Kimileri ise hiçbir reklam amacı gütmeden en güzel köşeleri kaplarlar. Zamanı iyi değerlendirmek adına en önemli yardımcılarımızdır. Öğrenciler sınav günlerini yuvarlak içine alırken büyükler de kırmızı ya da değişik bir renkle belirtilmiş tatil günlerine bakarlar 😀 Bu yazımda çevrimiçi takvim yapmamıza imkan sağlayan birkaç siteye hep birlikte göz atacağız.

Continue reading

Haftalık Haber Turu-32

Raya giren bayram ve diğer nedenlerde dolayı ara verdiğimiz yayın hayatına yeniden kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir haftalık süreçte internet dünyasında birçok gelişme yaşandı. Bunlardan belki de en önemlisi yılbaşından sonra hızlı internetin daha da hızlanacağı oldu. Ulaştırma Bakanlığı ve Telekom’un çalışmalarıyla sanırım 10-15 kat daha hızlı bir internete sahip olacağız inşallah.

Continue reading

Nerde Kalmıştık?

Efem, son günlerde gerek iş yoğunluğundan, gerek suların kesik olması, internetin gidip gelmesi ve gerekse havaların yağışlı olmasından dolayı bloguma pek bakamadım 🙂 Şimdi diyeceksiniz işi gücü anladık da suların kesik olması ve diğerleri neden engel diye? Havalar yağışlı olunca bizim buradaki hatlar diken üstünde durduğu için internet anında gidiyor. Işık hızı ile yarışacak yakında kerata. Yağmur mu yağıyor, internetimiz de bizimle kafa bulurcasına “du bi işim çıktı hava bozuk ben de bozuğum” diyerek çekip gidiyor. Bu durum akşamları meydana geliyor ve bu da yazı psikolojimi bozuyor. Tam yazı yazmak için oturuyorum, yazıyorum bitiriyorum yayınla diyorum. O ne? “Sahip sayfayı bulamıyoz, dalga geçme bizimle önce internetini kontrol et” tarzı bir uyarı çıkıveriyor 😀 Ehh bilgisayara saygısızlık olmaz bizim alemde. Mecburen başka baharlara diye erteliyorum yazılarımı. Bu yazımda hayatımdaki gelişmelere dikkat çekmek istiyorum müsadenizle.

Continue reading

2007’ye Girmişiz Pehhh

Bayramların en sevdiğim yanlarından birisi arkadaşlarım ile toplanmama, görüşmeme imkan vermesidir. Bazıları “satış” yapsa da çoğunluk sağlandığı için hoş oluyor. Bayramın ilk günü yani dün arkadaşlarım ile doyasıya gezdik, eğlendik, güldük, güldürdük… Tam anlamı ile harika bir akşam yaşadık hepimiz. Önce araba gezintisi arkasından “Balıkçılar” sefası ilaç gibi geldi (Balıkçılar; Alanya’da gençlerin akın ettiği bir mekan). Zaten böyle bir ortamda birşeyler içmek için çok ciddi ya da çok cesur olmalısınız. Tam yudumunuzu aldığınız esnada birisi patlatıveriyor bir espri, olan size oluyor. Burnunuzdan bile içtiğiniz şeyden geliyor :D. Gözleriniz sulanıyor, mideniz ağrıyor ve en kötüsü çevredeki dişicanlar hayretle sizi izliyor. Hmm benim başıma gelmedi ama karşımdakilerin başına geldi. Eve gelince yeni yıla girmeye az kalmıştı. Yılbaşı için herhangibir yere gitmemiş, televizyon da izlememiştim. Sadece atılan havai fişekleri izlemek ve mahalledekilerin coşkulu kutlamalarını izlemekle yetindim. Şimdi bilmiyorum merak ediyor musunuz ama 2007 yılına kod yazarak girdim :). Yeni yılda kardeşimden istediğim ilk şey dişlerimin arasında maden çalışması yapmak için kürdan oldu. MSN üzerinden ilk konuştuğum Pelin hocam oldu. 2006’nın son mesajını ablam çekti (: 2007 yılında ilk Orhan Gencebay’ın yeni albümünü dinledim… Hoş bir albüm mutlaka dinleyin (ıyy demeyiniz lütfen). Arada kaynamadan birkaç gün Alanya dışında olacağımdan dolayı en geç Perşembe gününe kadar güncellemer aksayabilir, mazur görün beni. Efem, 2006 yılında beni üzen, satış koyan herkesi kınıyorum. Yine de herkese teşekkür ediyorum. Tabi ki 2007’den beklentilerimizi saymazsak olmaz. Akaryakıta zamın yapılmadığı, Beşiktaş’ın şampiyon olduğu, Ajdar’ın televizyonlara çıkmadığı, bilgisayar dergilerine indirimin yapıldığı, ADSL hızının tavan yaptığı, kontör ücretlerinin 100 kontör=1YTL tarifesine uydurulduğu, elektriklerin sık gitmediği, ablanızın sigarayı bıraktığı, dişicanların arabalardaki sinyalizasyonun ne işe yaradığını çözdüğü ve en önemlisi h-yaman.com‘un gişe rekorları kırdığı bir yıl geçirmeniz dileğimle… 2007 muhtar adayınız ve aynı zamanda interneti lüzumsuz kullananlar cemiyeti başkanı h-yaman :).

Yılbaşı Duvarkağıdı

Eskiden yılbaşında yapılan birçok faaliyet vardı benim hatırladığım. Mesela tombala oynamak vazgeçilmez bir faaliyetti. Noel baba umuduyla uyunurdu. Ama teknoloji değişince devir de değişti. Devir değişince noel babayı çeken geyikler yerini kırmızı Ferrarilere bırakıp noel babanın yanına oturuyor :). Bu durumdan geyikler memnun olabilir ancak bizler birazcık garipsiyoruz. Lafı daha fazla dolandırmayalım. Yılbaşının, yeni yılın yaklaştığı, takvim, ajanda gibi hediyelerin havada uçuştuğu şu günlerde ben de bir yılbaşı hediyesi sunmak istedim. Hediyedeki en büyük yardımcım Deviantart oldu. Duvarkağıdına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Continue reading