Yılın son yazısı ile yeniden birlikteyiz. Bu yazımda bilgisayarın ve internetin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen yeri hiç sarsılmadan duran ve yılbaşında eşantiyon olarak dağıtılan takvimlere değineceğim. Yılın son günü olması nedeniyle sanırım çok isabetli olacaktır. Hepimizin masasını, duvarını, okul klasörünün arkasını veya cüzdanını süsleyen birçok takvime sahip olmuşuzdur mutlaka. Kimisine göre güzel bir reklam aracıdır takvimler. Güzel bir resim ve firmaların logosu mevcuttur. Kimileri ise hiçbir reklam amacı gütmeden en güzel köşeleri kaplarlar. Zamanı iyi değerlendirmek adına en önemli yardımcılarımızdır. Öğrenciler sınav günlerini yuvarlak içine alırken büyükler de kırmızı ya da değişik bir renkle belirtilmiş tatil günlerine bakarlar 😀 Bu yazımda çevrimiçi takvim yapmamıza imkan sağlayan birkaç siteye hep birlikte göz atacağız.

Calendar That Work: Boyutunu, başlangıç tarihini girebildiğimiz gibi haftanın ilk gününü de ayarlayabiliyoruz. Yabancı bir site olduğu için hafta başlangıcı Pazar kabul ediliyor. Sitede oluşturduğumuz takvim bize .doc yani MS Word formatında sunuluyor. Takvimin ingilizce, Fransızca ve Almanca dil seçenekleri de mevcut. Ayrıca e-posta adresimizi girdiğimiz taktirde takvim e-posta adresimize postalanıyor.

Big Huge Labs: Bu site de kendi resimlerimizle süsleyebileceğimiz takvimler oluşturmamızı sağlıyor. Resim yüklemek için de birkaç seçenek mevcut. ister bilgisayarımızdan direkt yükleyerek, istersek Flickr’dan link vererek, istersek de herhangibir resmin linkini ilgili sekmeleri açarak yükleyebiliyoruz. Resmin hizalanmasını başlangıç tarihini de ayarlayabiliyoruz. Takvim ise bize yine resim formatında geri veriliyor.

Time and Date: Burada da yine takvim oluşturmamız sağlanıyor. Diğerlerinden eksiği resim desteğinin olmamasıyken artısı da Türkçe desteğinin olması. Takvim üzerinde tatil günlerini de belirtebiliyoruz.

My Free Calendar Maker: Bu site de özelliklerini girdiğimiz takvimi bizlere pdf formatında sunuyor. istersek e-posta adresimize de postalayabiliyor.

Free Online Calendar PDF: Yine pdf formatında takvimler oluşturmamızı sağlayan bir servis. Burada basım yapacağımız kağıtlara göre ölçü ayarlayabilmemiz de mevcut.

Free Calendar Creator 2008: Add Photo URL Here yazan kutucuğa herhangibir resmin linkini girdiğimiz ve “submit” butonuna bastığımız taktirde resimli 2008 takvimini bizlere sunuyor.

Envisionaries: Yine kendi fotoğrafımızı yükleyerek düzenleme yapabileceğimiz takvim oluşturma aracı.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Her yeni bir gün yaşama ümidi getirsin sana, dileklerin ve isteklerin en kısa sürede gerçekleşsin.Sevdiklerinle birlikte guzel bir yil gecirmeni diliyorum.Mutlu Yıllar….

Yıl sonu için uygun bir yazı olmuş. Malum her sene bir ajandaya ihtiyaç duyar insanlar…

Söz sırası gelmişken yeni yılını da kutlarım. Hayırlı bir yıl olur inşallah, hepimiz için…

Bir cevap yazın

*