Her yıl ülkemizde gerçekleştirilen ulusal bisiklet turu “tour of Turkey” organizasyonunun bu yıl 46.’sı düzenleniyor. İstanbul’dan “start” alan yarışma pazar günü Alanya’da son bulacak. Tabi benim yazıdaki amacım yarışla ilgili bilgileri aktarmak değil. Bunun yerine tüm gelişmeleri, etapları, takımları ve diğer detayları görebileceğimiz internet sayfasını inceleyeceğim.

Tour Of Turkey‘in sitesi oldukça iyi hazırlanmış. Aynı organizasyondaki kalite internet sayfasına da yansıyor. Site hem Türkçe hem de İngilizce olarak hizmet veriyor. Navigasyon menüsü oldukça yerli yerinde ve oldukça işlevsel. Sol kısımdaki genel sıralamadan yarışma boyunca sıralamaları gösteren güzel bir menü. Yani oldukça anlamlı ve kullanışlı. Hemen sağ kısmında haber ve diğer detayların yönlendirildiği bir slider ile sayfa biraz daha görselleştirilmiş.

Organizasyon Twitter‘dan da takip edilebiliyor. Zaten Twitter gelişmeleri de siteye yerleştirilerek “sosyal ağ” kısmına da giriş yapmış oluyor. Twitter listesinin yanında da metin haberlere başlıklarıyla yer verilmiş.

Benim sayfada en çok hoşuma giden kısım hem görsel hem alt yapı hem de işlev olarak etap bilgilerinin verildiği mavi alan oldu. Etap numaralarına tıklanınca o etapla ilgili bilgilerin gelmesi üstelik bunu ajax kullanarak verilmesi çok iyi bir düzeyde olduğunu ifade ediyor.  Bu kısmın hemen altında da sponsor logoları güzel durmuş.

Genel olarak organizasyonu her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir titizlikle yapıyoruz. Gerek etaplardaki yolların kalite düzeyi gerek göstergeler, tesisler, televizyon desteği…  Herşeyi ile dört dörtlük gerçekleşiyor. Tüm bunlara internet sayfası da eklenince bisiklet organizasyonuna ne kadar önem verdiğimiz ortaya çıkıyor.

Organizasyonun Alman hakemine de gösterdiği cami hassasiyetinden dolayı saygı duymamak da mümkün değil. Pazar günü son etap Alanya’da olacak. Ve izlemeye gideceğim 🙂 Eğer sizin oaralardan geçmiyorsa TRT-1’de muhteşem bilgiler ile birlikte izleyebilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

gerçekten ülkemizin tanıtımı adına guzel bir organizasyon oldu. bu ekip dun denizlideydi. çok coşkulu bir kutlama oldu burada. hamdi bey konuyu gerçekten çok guzel almışsınız yine tebrik ederim BU SATIRDA BİR HATA OLMUŞ BİLGİNİZE 🙂 Eğer sizin oaralardan geçmiyorsa TRT-1′de muhteşem bilgiler ile birlikte izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

*