OnurAir Alanya’ya Değil Gazipaşa’ya Uçuyor

Nisan ayının ilk gününden beri bütün sosyal ağlarda “Alanya’ya uçuş 62 TL” açıklaması ile aşağıdaki reklam Onur Air tarafından yayınlanıyor. Reklam yayınlanmasına yayınlanıyor ancak içinde bir miktar hile var çünkü uçuş Alanya değil Alanya’ya 1 saatlik yolculuktan sonra ulaşabileceğiniz Gazipaşa Havalimanı’na gerçekleşiyor.

sad

İlk uçuş 25 Nisan’da başlıyor ancak sorunlarla beraber başlıyor:

  1. Onur Air’in Alanya’dan Gazipaşa hava alanına ücretli ya da ücretsiz bir servisi yok.
  2. HAVAŞ otobüs saatlerine bakıldığında Onur Air’in uçakları ile ilgisi yok. 25 Nisan Cuma 18:20 Gazipaşa-Atatür İstanbul rotası için ele alacak olursak HAVAŞ’ın o gün otobüs saatleri 12:40 veya 19:30’da var. Ya çok erken ya çok geç. Böylece Gazipaşa’dan Atatürk’e gidecek olan bir Alanya sakini için Antalya’dan gitmek daha mantıklı.
  3. Kendileri hava yolu şirketi olduğu için Alanya’dan Gazipaşa’ya da herkesin uçarak gideceğini varsayıyorlar.
  4. Gazipaşa dolmuşları ya da otogar otobüsleri ile gitmeyi tercih edenler nerede ineceklerini bilmiyor, bilse bile D-400’den hava alanı arasındaki mesafeyi göze alamıyor.
  5. Bu durumda yukarıdaki reklam gerçekliği yansıtmıyor, Alanya değil Gazipaşa yazılması gerekiyor.
  6. Atatürk’ten gelen bir yolcunun sıkıntısını yazamıyorum bile.
  7. Ücretli de olsa bir servis olmadı Havaş saatlerinin düzenlenerek sıkıntının giderilmesi gerekir.

Konuyla ilgili sıkıntımı Onur Air’e twitter ve Facebook hesaplarından iletmeme rağmen bana geri dönüş yapmamaları da cabası.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2010

Her yıl ülkemizde gerçekleştirilen ulusal bisiklet turu “tour of Turkey” organizasyonunun bu yıl 46.’sı düzenleniyor. İstanbul’dan “start” alan yarışma pazar günü Alanya’da son bulacak. Tabi benim yazıdaki amacım yarışla ilgili bilgileri aktarmak değil. Bunun yerine tüm gelişmeleri, etapları, takımları ve diğer detayları görebileceğimiz internet sayfasını inceleyeceğim.

Tour Of Turkey‘in sitesi oldukça iyi hazırlanmış. Aynı organizasyondaki kalite internet sayfasına da yansıyor. Site hem Türkçe hem de İngilizce olarak hizmet veriyor. Navigasyon menüsü oldukça yerli yerinde ve oldukça işlevsel. Sol kısımdaki genel sıralamadan yarışma boyunca sıralamaları gösteren güzel bir menü. Yani oldukça anlamlı ve kullanışlı. Hemen sağ kısmında haber ve diğer detayların yönlendirildiği bir slider ile sayfa biraz daha görselleştirilmiş.

Organizasyon Twitter‘dan da takip edilebiliyor. Zaten Twitter gelişmeleri de siteye yerleştirilerek “sosyal ağ” kısmına da giriş yapmış oluyor. Twitter listesinin yanında da metin haberlere başlıklarıyla yer verilmiş.

Benim sayfada en çok hoşuma giden kısım hem görsel hem alt yapı hem de işlev olarak etap bilgilerinin verildiği mavi alan oldu. Etap numaralarına tıklanınca o etapla ilgili bilgilerin gelmesi üstelik bunu ajax kullanarak verilmesi çok iyi bir düzeyde olduğunu ifade ediyor.  Bu kısmın hemen altında da sponsor logoları güzel durmuş.

Genel olarak organizasyonu her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir titizlikle yapıyoruz. Gerek etaplardaki yolların kalite düzeyi gerek göstergeler, tesisler, televizyon desteği…  Herşeyi ile dört dörtlük gerçekleşiyor. Tüm bunlara internet sayfası da eklenince bisiklet organizasyonuna ne kadar önem verdiğimiz ortaya çıkıyor.

Organizasyonun Alman hakemine de gösterdiği cami hassasiyetinden dolayı saygı duymamak da mümkün değil. Pazar günü son etap Alanya’da olacak. Ve izlemeye gideceğim 🙂 Eğer sizin oaralardan geçmiyorsa TRT-1’de muhteşem bilgiler ile birlikte izleyebilirsiniz.

Yaza Giriş

Sınavları nihayet geride bırakıp yaz moduna yavaş yavaş giriyorum. Yaz modunda internet hayatımı düzene koymaya yönelik projelerim var. Mesela çok kısa bir zamanda yeni bir blog projesi ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyorum. onun yanında yeni tasarımlar ile de aynı şekilde karşınıza çıkacağım. Bunların yanında içerikleri bir düzene de koyacağım elbette. Son yazılarımda her ne kadar günlük yaşamı bırakmış olsam da ilerleyen günlerde yeniden bu tarz yazılara yer vereceğim.

Continue reading

9. Alanya Turizm ve Sanat Şenliği

Kendim maalesef bu tarihlerde şehir dışında olağacağım. Belki (inşallah) son gün programına dahil olabilirim. İlgilenen arkadaşlar için birinci gün yani 30 Mayıs Cumartesi günü saat 22’de belediye arkasında Sıla konseri var. İkinci gün (31 Mayıs Pazar) Volkan Konak konseri ve yine belediye arkasında. 1 Haziran saat 22’de halk oyunları; belediye arkası. Son gün yani 2 Haziran Belediye arkasında saat 22’de Manga konseri varmış. Dediğim gibi son gün mutlaka katılmak istiyorum. Orda bulunacak arkadaşlar olursa çağrı atsınlar (:

Alanya.tv:Alanya Portal’ı

Beni takip edenlerin çoğunluğu Alanya’da yaşadığımı bilir. Alanya denizi, kumu, güneşi ile hatırlanan bir yer olsa da yerli halk için elbette durum daha farklı oluyor. Alanya’nın taktir ettiğim bir yönüdür ki interneti yaygın olarak kullanan, bilgisayar sistemlerini otomize etmiş firma sayısının çoğunluğudur. Ancak bunun yanında geçtiğimiz bir kaç aya kadar internet üzerinde portal niteliği taşıyan herhangibir yapılanma ortaya konulmamıştı. Ne resmi yani belediye bünyesinde ne de gayrı resmi yani bilişim firmaları tarafından ortaya konulmuş bir çalışma yoktu. Nihayet bu dediğim yapılanma Likya Yazılım tarafından oluşturuldu.

Continue reading

Finallere Hazırlanıyorum

Vize notlarının kötü gelmesinden mütevellit anlaşıldı ki finale; duvarı delercesine bir azimle çalışmak gerekiyor. Ben de bu hususta fazla diretmeden gereken tedbirleri alıp yaklaşık 2 saat önce çalışmaya başladım. Neden? Çünkü bütünlemeye kalınca yaz ayları çok insafsız geçiyor. Elalem oraya buraya giderken biz orda burda ders çalışıyor oluyoruz.

Continue reading

Alanya Bahar 2008 Fotoğrafları

Dün Pazar olması vesilesiyle ve havanın güzel olmasından dolayı öğleden sonra Yiğit ile birlikte kendimizi dışarı attık. Yanımızda fotoğraf makinalarımızla birlikte Alanya Kalesi’ne doğru çıktık. Amaç daha önceden planlandığı üzere HDR teknikleri denenebilecek resimler çekmekti. Ancak bu pek mümkün olmadı 🙂 Yani çektik fotoğrafları çekmesine de HDR uygulama olayında takıldık. Ama hiç olmazsa güzel resimler çekip galerimize ekledik.

Continue reading

Nerde Kalmıştık?

Efem, son günlerde gerek iş yoğunluğundan, gerek suların kesik olması, internetin gidip gelmesi ve gerekse havaların yağışlı olmasından dolayı bloguma pek bakamadım 🙂 Şimdi diyeceksiniz işi gücü anladık da suların kesik olması ve diğerleri neden engel diye? Havalar yağışlı olunca bizim buradaki hatlar diken üstünde durduğu için internet anında gidiyor. Işık hızı ile yarışacak yakında kerata. Yağmur mu yağıyor, internetimiz de bizimle kafa bulurcasına “du bi işim çıktı hava bozuk ben de bozuğum” diyerek çekip gidiyor. Bu durum akşamları meydana geliyor ve bu da yazı psikolojimi bozuyor. Tam yazı yazmak için oturuyorum, yazıyorum bitiriyorum yayınla diyorum. O ne? “Sahip sayfayı bulamıyoz, dalga geçme bizimle önce internetini kontrol et” tarzı bir uyarı çıkıveriyor 😀 Ehh bilgisayara saygısızlık olmaz bizim alemde. Mecburen başka baharlara diye erteliyorum yazılarımı. Bu yazımda hayatımdaki gelişmelere dikkat çekmek istiyorum müsadenizle.

Continue reading

Hayatın Akışı

Bu aralar host sponsorum ile aramızdan su sızmıyor desem yeridir. Kendisi ile yemediğimiz halt kalmazken, gecenin bir vakti nargile mekanından çıkıp azıcık da sapıtaraktan çorbacıya doğru ilerlemek pek hoş oluyor. Bu gruba kokoreç anılarımın en güçlü kahramanı Yiğit de eklenince evlere şenlik manzaralar ortaya çıkabiliyor. iskele yolundaki barlar neden köpek beslemektedirler sorusuna cevap ararken o köpeklerden birisi her an üzerine atlamak için fırsat kollamaktadırlar. Korkudan gazı kökleyip virajı ufacık motosikletle tır gibi almak da bu durumun vazgeçilmezidir. MOBESE denilen kameralara el sallamak da başka bir keyif veriyor insana 🙂 Çorbacıda ise paça ve dil çorbası içilmezse çok büyük bir terbiyesizlik olur.

Continue reading