Chrome’dan Telefona Bilgi Gönderimi

Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa Google Chrome üzerinden telefona link, harita vb. bilgileri telefonunuza anlık olarak göndermek istiyorsanız Chrome to phone eklentisi ile sizleri tanıştırmak isterim. Küçük ikonuna basıldığı anda telefona bilgiyi gönderiyor ve ekran kilidini açtığınızda sizi internet tarayıcısında gönderdiğiniz sayfa karşılıyor. Basit ama çok kullanışlı bir uygulama olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Eklentinin ikonuna basıyoruz;

Sonra da telefonuma bakıyoruz

Google Chrome Başlangıç Sayfasını Güzelleştiriyoruz

Google Chrome’da başlangıç sayfamızı yer imleri, RSS kaynağından okunan içerikler ve güzel bir arkaplan resmi ile süslemek “Start” yardımı ile çok kolay. Simgeleri faviconlardan otomatik çeken sisteme kendi ikonlarımızı da ilave edebiliyor, istediğimiz RSS kaynağını okutabiliyoruz. Tüm bunları yaptığımızda karşımıza resimdeki gibi birşeyler çıkıyor…

Facebook Bağlantı Paylaşımında Sitenizin Resmi Çıkmıyorsa…

Arama motorlarının internet sayfalarına oluşturduğu ziyaretçi kaynağının önemi tartışılmaz. Günümüzde arama motorları kadar önem arz eden bir dğer kaynak da sosyal ağlar oldu. Özellikle Facebook’ta bağlantı paylaşımları her gün milyonlarca insan tarafından yapılmakta. Bu pastadan dilim kapmak için de bazen küçük ipuçlarına göz atmak ve gereken düzeltmeleri uygulamak gerekiyor.

Yeni temama geçtiğim günden bu yana Facebook’ta paylaştığım içeriklerimde farklı resimler çıkıyordu. Özellikle de “bağlantılar” bölümündeki site ikonlarından bir tanesini otomatik olarak çekiyordu. Bunu düzeltmek için “og” kodlarına ihtiyacım olduğunu öğrendim ve hemen gereken düzenlemeyi yaptım.

 

<meta property="og:title" content="title" /> 
<meta property="og:description" content="description" />
<meta property="og:image" content="thumbnail_image" />

Title, paylaşım yapıldığımda görünecek başlık, description kısa açıklama ve image resim değerini ifade ediyor. Kodları sitenin meta etiketleri arasına yerleştiriyoruz. İçerik türü veya daha detaylı bilgilendirme içinse Facebook’un geliştirici sayfasına bakmak gerekiyor.

Facebook E-Posta Adreslerini Değiştirdi

Facebook’un  şu sıralar yaptığı habersiz değişiklikleri takip etmek ve Facebook içerisinde gezerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Son olarak iletişim bilgilerinde e-posta adreslerini @facebook.com olarak değiştirdiğini görebiliyoruz.

Dileyen kullanıcılar diğer e-posta adreslerini kullanmaya devam edebiliyor. Ancak kimseye sormadan bu değişiklerin yapılması bazı kullanıcıları da rahatsız etmiyor değil.

Facebook’un mail sistemini kullanmak ise oldukça basit. Mesajlar bölümünden e-posta gönderebiliyoruz, alabiliyoruz. Facebook’un buradaki amacı nasıl Live Messenger’ın kullanımını azaltmışsa e-posta trafiğini de kendine doğru çevirmek, insanların internet kullanımının büyük kısmını Facebook’ta yapmasını sağlamaktır.

Facebook Yorum Düzenlemeyi Akıl Edebildi!

Dünyanın gözünün önünde olan, her gün akıl almaz sayıda kullanıcı ile buluşan ve artık internet dediğimizde aklımızın bir köşesinde ismini canlandırdığımız Facebook’ta geçmiş zamanlarda yaptığımız bir yorumu maalesef düzenleyemiyorduk. Bunun çoğu kez bilinçli yapıldığını düşünmüştüm, aynı gerçek yaşantımızda olduğu gibi “söz ağızdan çıktı bir kere” mantığında olduğunu aklıma getirmiştim. Ama gördük ki durum böyle değilmiş. Facebook’ta artık yaptığımız yorumları düzenleyebiliyoruz.

 

Mobil Uyumluluk

Sanırım GoMoMetre‘yi duymayan kalmadı. Servis çok güzel düşünülmüş ve tasarlanmış. Genel amacı internet sayfalarının mobil uyumluluğunu sorular sorarak ve açılış hızını da ön planda tutarak puan vermek. Blogum için yaptığım test sonucuna göre 5/6 puan aldık.

Blogun mobil görünümü:

Alınan puan ve eksikler:

Superonline Turkcell Müşteri Hizmetleri Yetersiz

Bir süredir internet hizmetimi Superonline üzerinden alıyordum. Son günlerde yaşanan indirme hızı problemlerini aşmıştım ki dün akşam internetim tamamen kesildi. Saat 21:00 sıralarında kesilen internet hizmetimi önemsemedim önce. Sonra baktım ki saat 00:00’da da internet yok. Hemen müşteri hizmetlerini aradım. Evet, öyle güzel şeyler bekliyordum ki neye uğradığımı şaşırdım. Bireysel bölümü kurumsala, kurumsal bireysele aktarıp durdu beni. Yaklaşık 32 dakikalık bir aktarma kervanından sonra artık ben pes ettim. “Sabriye” ismindeki bayan ile tam dört defa görüştüm yani bu demek oluyor ki en başa dört defa döndürdüler beni. En son aldığım cevap ise çok komikti; “teknik kısımdaki genel yoğunluktan dolayı buraya aktarılıyorsunuz, isterseniz yarın saat 8’den sonra arayın”. Bunun üzerine:

  • Türkiye’de interneti kim sağlarsa sağlasın insanı aptal yerine koymak büyük marifet
  • TTnet çok daha iyi bir müşteri hizmetleri desteğine sahipti
  • Üst üste yaşanan problemler nedeniyle Superonline’ın yanlış seçim olduğunun farkına varıyorum
  • Madem yetersiz bir müşteri hizmetleriniz vardı neden bu kadar çok müşteri edinmeye kalkıyorsunuz
  • İnternete giremedim diye ölmüş değilim ama acil işlerim vardı, hepsi kaldı, vakit kaybımı faturaya yansıtacak mısınız?

 

Facebook Sohbete Resim Ekleme

Günlük hayatımızın parçası olan Facebook’ta en çok kullandığımız uygulamalardan bir tanesi de sohbet olsa gerek. Arkadaşlarımızla iletişimimizi kolaylaştıran bu araçta kullandığımız “smile” işaretleri yerine resim kullanarak daha eğlenceli bir hale getirebiliyoruz.

Bunu yapmak ise oldukça basit. Smileytime‘a kullanmak istediğimiz resmi yüklüyoruz. Yükleme işleminin ardından “show code” bağlantısı yardımı ile kodun bulunduğu kutuyu açıyoruz. Copy toclipboard butonu ile kutucukdaki kodu kopyalıyoruz. Facebook sohbet uygulamasında sohbet penceresine bu kodu yapıştırıp “enter” tuşuna basıyoruz. Hepsi bu kadar. Artık biraz daha renkli bir sohbet uygulaması görebiliriz.

Askerde Çekpas

Askerde anladım ki TSK’nın en önemli silahı aslında çekpastır. Koğuşlar yıkandığında su çekmeye, camlar yıkandığında camın suyunu almaya, kar yağdığında kar kürümeye, top ağaçta kaldığında topu kurtarmaya yarar. Daha birçok faydası olan ama kullanıldığı anda ortaya faydası anlaşılan çekpasın yokluğu da ağır bir yaradır. Zira yemekhaneler arasında yer değiştirdiğinde ilginç kavgalara neden olur. Çekpassız bir birlik ise düşünülemez.

Facebook İzinsiz Duvar Reklamları

Facebook hesabıma neredeyse her girdiğimde duvarımda birileri bir reklam paylaşmış oluyor. O Allah’ın cezası Afrikan Mango Plus ve ona benzer birkaç ürünün daha reklamı maalesef duvarımda görünüyor. Bunun sebebi ben değilim, bunu benim duvarımda paylaşan arkadaşımın. Peki nasıl oluyor da arkadaşım böyle paylaşımlarda bulunuyor? Çok basit, bilinçsiz kullanımdan tamamen. Önümüze gelen oyun, uygulamayı onaylıyoruz gözü kapalı. Bakmıyoruz ki altında o uygulama için nelere izin verdiğimize. Mesela orada kocaman yazıyor “Senin adına paylaşımda bulunma” veya “Mesajlara erişme” diye. Bunları okuyan bile yok!

Sonrasında olanlar oluyor zaten, bu uygulamaları hazırlayan kişiler veya kurumlar African Mango gibi gereksiz ürünlerin reklamlarını alıyorlar ve bizden aldığı bu yetki ile otomatik olarak arkadaşlarımızın duvarına reklamları gönderiyor. Sonra da ya benim gibi kişiler duvarını kapatmak zorunda kalıyor veya o arkadaşını engellemek zorunda kalıyor.

Bu olayı bu aşamaya getirmeden Gizlilik Ayarlarındaki Uygulama Ayarlarına bir göz atmakta fayda var. Burada izin verdiğimiz tüm uygulamalar görünüyor. Yapılması gereken şey ise uygulamalara göz atıp “paylaşımda bulunma” seçeneğini kaldırmak olacaktır.

Not: Yazıyı bir hışımla ve sinirle yazdım!