Bir süredir internet hizmetimi Superonline üzerinden alıyordum. Son günlerde yaşanan indirme hızı problemlerini aşmıştım ki dün akşam internetim tamamen kesildi. Saat 21:00 sıralarında kesilen internet hizmetimi önemsemedim önce. Sonra baktım ki saat 00:00’da da internet yok. Hemen müşteri hizmetlerini aradım. Evet, öyle güzel şeyler bekliyordum ki neye uğradığımı şaşırdım. Bireysel bölümü kurumsala, kurumsal bireysele aktarıp durdu beni. Yaklaşık 32 dakikalık bir aktarma kervanından sonra artık ben pes ettim. “Sabriye” ismindeki bayan ile tam dört defa görüştüm yani bu demek oluyor ki en başa dört defa döndürdüler beni. En son aldığım cevap ise çok komikti; “teknik kısımdaki genel yoğunluktan dolayı buraya aktarılıyorsunuz, isterseniz yarın saat 8’den sonra arayın”. Bunun üzerine:

  • Türkiye’de interneti kim sağlarsa sağlasın insanı aptal yerine koymak büyük marifet
  • TTnet çok daha iyi bir müşteri hizmetleri desteğine sahipti
  • Üst üste yaşanan problemler nedeniyle Superonline’ın yanlış seçim olduğunun farkına varıyorum
  • Madem yetersiz bir müşteri hizmetleriniz vardı neden bu kadar çok müşteri edinmeye kalkıyorsunuz
  • İnternete giremedim diye ölmüş değilim ama acil işlerim vardı, hepsi kaldı, vakit kaybımı faturaya yansıtacak mısınız?

 

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

buna abone olanların bir an önce ayrılıp ttnet e geçmelerini tavsiye edrim

Bir cevap yazın

*