Arama motorlarının internet sayfalarına oluşturduğu ziyaretçi kaynağının önemi tartışılmaz. Günümüzde arama motorları kadar önem arz eden bir dğer kaynak da sosyal ağlar oldu. Özellikle Facebook’ta bağlantı paylaşımları her gün milyonlarca insan tarafından yapılmakta. Bu pastadan dilim kapmak için de bazen küçük ipuçlarına göz atmak ve gereken düzeltmeleri uygulamak gerekiyor.

Yeni temama geçtiğim günden bu yana Facebook’ta paylaştığım içeriklerimde farklı resimler çıkıyordu. Özellikle de “bağlantılar” bölümündeki site ikonlarından bir tanesini otomatik olarak çekiyordu. Bunu düzeltmek için “og” kodlarına ihtiyacım olduğunu öğrendim ve hemen gereken düzenlemeyi yaptım.

 

<meta property="og:title" content="title" /> 
<meta property="og:description" content="description" />
<meta property="og:image" content="thumbnail_image" />

Title, paylaşım yapıldığımda görünecek başlık, description kısa açıklama ve image resim değerini ifade ediyor. Kodları sitenin meta etiketleri arasına yerleştiriyoruz. İçerik türü veya daha detaylı bilgilendirme içinse Facebook’un geliştirici sayfasına bakmak gerekiyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

12 comments

ben de tam bu konuya kafa yoruyordum. reader’den gördüm, hemen atladım. teşekkürler yazı için.

aynı sorun bendede var bir türlü çözemedim kaç gün oldu eskiden ne güzel şak dye çıkardı paylaşımlarımız resiml şimdi çıkmıyor

Ben de aynı sorun vardı. Paylaşıtığım eğer paylaşım içinde resim yoksa, ya logo veya da konuyu bekletenin profil resmi görünüyor. oysaki ben konu içindeki resmin görünmesini istiyorum. inşallah bu paylaşım benim sorunumu da çözüm olur.

Çok teşekkür ederim, aradığım tam olarak buydu. 🙂

Bişey çikmiyor paylaşacağim facebookta

Bunları eklediğimizde hemen düzeliyor mu? yoksa bir süre beklemek mi gerekiyor? çünkü bende olmadı.

Hocam benimde bu paylasım sitelerindeki fotograf cıkmasından dolayı basım epey belada paylasımınız icin tşkr ederim

Sizin verdiğiniz kodları ekledim işe yaradı teşekkürler. Aynı işi yapan bir de eklenti varmış, ama eklentiler gereksiz yavaşlık yapıyor diye onu kullanmadım.

Makalenizi ilgi ile okudum ve siteme uyarladım.Başarılı bir çalışma olmuş teşekkür ederim.

böyle olmaz arkadaşlar All imn seo gibi eklentiler kullanıyorsanız
içeriği yazmış olduğunuz sayfanın alttarafında all-in seo ya ayarları olan bölüm varya orda sosyal medya seçin ve görseli kendiniz ekliyorsunuz her yazıyı yazarken bir kereliğine resimi seciyorsunuz, daha sonra kullanıcılar facebook paylaşım yaptıklarında resim görünür.

Yeni kurduğum bir sitemde facebook’da bağlantı olarak paylaşırken resimler çıkmıyordu. Bu yazıda yaptıklarınızı uyguladıktan sonra çıktı. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

*