Web 2.0 teknolojilerinin yaygınlaşması ile video paylaşım siteleri hızla arttı ve yaygın bir hale geldi. ilk olarak Youtube sonra Google Video en popüler olanlardı. Bunlara Microsoft’un Soapbox’u eklendi. Geçtiğimiz aylarda Google astronomik bir rakama Youtube’yi satın alarak video paylaşımına ziyaretçilerin ne kadar önem verdiğini göstermişti. Geçtiğimiz günlerde Yahoo da video servisine kullanacıların yani bizlerin hizmetine açtı. Mantık ve özellik bakımından benzerleri ile pek farkı yok.

Yahoo Video da diğer video paylaşım sitelerinde olduğu gibi ziyaretçilerin üye olmadan videoları izlemesine olanak sağlıyor. Ancak kendi videonuzu paylaşmak istiyorsanız bir Yahoo hesabınızın olması gerekiyor.

Her video servisindeki gibi arama motoru mevcut. Ayrıca daha rahat ulaşım için göze çarpanlar, popüler olanlar olarak da gruplandırmalar var. Bunların yanında videoların kategorilere ayrılmış şekli ve yeni nesil internetin vazgeçilmezi etiket (tag) sistemi ile de daha rahat ve hızlı bir şekilde videolara erişilmesine olanak sağlamış Yahoo.

Videolara oy verebiliyorsunuz. Favorileriniz arasına ekleyebiliyor, daha sonra zahmetsizce “My Favorites” bölümünden ulaşabiliyorsunuz. Videolara yorum da ekleyebiliyorsunuz.

Servis şu anda bir video için 100 MB’a kadar izin veriyor. Desteklediği formatlar; wmv, .qt, .mov, or .avi. Bu formatlarda eklediğiniz videoyu e-mail yolu ile arkadaşlarınız ile de paylaşabiliyorsunuz. Arama yaparken kendi belirlediğiniz kriterlerde daha hızlı arama yapabilen “özelleştirilmiş arama” hizmetini kullanabilirsiniz. Bunun sayesinde formata, boyuta göre arama yapmanız mümkün.

Yahoo Video’ya Işınla Beni Anacım

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Yahoo!’nun bundan uzak kalması düşünülemezdi zaten. Haberi ilk olarak burda gördüm teşekkürler paylaşım için. Ama YouTube ayrı bir yere sahip insanlarda ne dersin? Google Video bile popiler olamadı bence. Ancak bu pazarda rekabetin kızışması tabii ki güzel.
Olan bizim kotalarımıza oluyor tabii orası ayrı bir durum 🙁 ah ttnet! nedir biz Türk evlatlarının senden çektiği? …
Kolay gelsin…

Elbette youtube aldı bu maçı. Çünkü diğerleri çok ama çok geç kaldılar. Özellikle Google’ın verdiği para ile hiti daha da arttı. Adı daha fazla duyuldu. Kotalara gelince başbakan ADSL’deki özel iletişim vergisinin kalkacağını söyledi geçtiğimiz günlerde. Tabi bunu ne kadar zamanda yaparlar bilemem ancak ADSL’de bir ucuzlama söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

*