Kendi yaşadığım problemleri ve çözümlerini zaman zaman sizlerle paylaşıyorum ve yine o sorunlardan birisiyle buluşuyoruz. Samsung’un N150 serisi netbook kullandığımı daha önceki yazılarımda sıkça dile getirmiştim. Cihazda Windows 7 işletim sistemi tercih ediyorum ve hiçbir sorun da yaşamıyordum. Ta ki yaklaşık üç aydır yaşadığım ekran parlaklığını hiç bir şekilde ayarlayamaz hale gelinceye kadar. Malum, seyyar cihazlarda güç kablosu takılıyken ekran parlak, takılı değilken istenilen ayarda çalışıyor. Ancak benim cihazımda ister takılı olsun isterse olmasın hiçbir şey fark etmiyordu. Ayrıca ayarlarını eksiksiz yapmama rağmen hiçbir şekilde parlaklık değişmiyordu.

Bu sorunu internette biraz araştırdım. Aynı sorunu yaşayanların sayısı oldukça az. Genelde oluşan sorun ekran parlaklığının güç kablosu takılıyken ayarlanmamasıydı. Bunu da Windows içerisinde bulunan güç seçenekleri yardımıyla yapabiliyoruz. Ancak benim sorunumu bu seçenekler çözmüyordu.

Aklıma ilk gelen yol Samsung’un kendi güç ayarlarını kullanmak oldu. Samsung’un sitesinden güçle ilgili yazılımı indirdim ancak bununla çözülmedi sorun. Ayrıca görüntü yöneticisi yazılımını indirip onun seçeneklerini kullanarak da ayarları yapmaya çalıştım ancak yine başarılı olamadım. Windows seçeneklerinde parlaklık kısık görünse de fiziksel bir uygulama olmadı.

Son denediğim yol ise başarıya ulaşmama yardımcı oldu. Tarihini ve numarasını bulamadım ama Windows güncellemeleri arasında ekran bağdaştırıcılarının yazılımlarını yenileyen bir güncelleme indirmiştim. Ve tahmini olarak da o zamandan beri bu sorunu yaşıyordum. Hemen Samsung’un sitesine girip ekran kartının güncel olmayan sürücüsünü indirdim, yani bu sürücü bilgisayarın üzerinde gelen ilk sürücüydü. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise sorunun ortadan kalktığını, istediğim parlaklığa ayarlama imkanına sahip oldum.

İlerleyen günlerde umarım son sürücüyle uyumlu bir hale gelir ve bu sorun güncel sürücülerde ortadan kalkmış olur.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Aynı sorunu bende yaşadım Hamdi hocam. Bende Samsung’un kırmızı renkte olan N150 Plus serisini kullanıyorum. Çok memnundum fakat ta ki o sorun ortaya çıkana kadar. Tek çareyi formatta buldum ve başarılı da oldum. Ram’i 1 GB iken o kadar kasıyordu ki anlatamam size. Şimdi ise 2 GB’lık ram taktırınca biraz olsun kendine geldi. Mereti öyle bir şey yapmışlarki windows 7’den başka işletim sistemini kuramıyorsunuz. Yani biliyorsunuz netbookların cd sürücüsü yok. Bende bir tanıdığımdan harici cd-dvd sürücüsü alarak bu sorunu çözerim diye düşündüm ama nafile. Windows XP’yi kurmayı çok denedim fakat hiçbir şekilde başarılı olamadım. Benim sezgilerime göre bu netbookların çok seri bir şekilde çalışması için XP en ideal işletim sistemi linuxla beraber. Ama ne yaptıysam kuramadım xp’yi. Hala araştırıyorum fakat çok elle tutulur bir çözümü yok olanlarda baya karışık. Sizden ricam xp’yi kurabilir miyiz bu netbooklara buna cevap vermeniz. Eğer varsa da karışık olmaması temennisiyle, kolay gelsin..

Selam Hamdi, bu parlaklık değişmeme sorunu benim biri HP biri Packard Bell iki bilgisayarımda da ender de olsa yaşadığım bir sorun. benimki uyku modundan uyandıktan sonra oluyordu. Hatta mobility centerı açtığımda orada parlaklık ayarlama kısmı çıkmıyordu bile. Çözmek için, ekranı kapatıp açıyordum bir iki defa. Düzeliyordu. 🙂

Garip ya. 😀

Bu anlattığınız yöntemi belki 50 defa denedim ama olmuyor. Navicorp yazılımı çok güzel. Windows 7’yi çok rahat kurabiliyoruz bu programla. Fakat XP’ye gelince olmuyor. Daha doğrusu boot olmuyor. Daha yaratıcı çözümler beklemiştim ama neyse, kolay gelsin.

hocam teşekkür ederim bende samsung n 150 kullanıyorum anlattığınız çözümü denedim ve bu sorunu aşmış oldum

allah tuttugunu altın etsin kardesim duzeldi yardımın la yoksa ark öldürecektim onun elinde oldu naptıysam olmamıstı

bende windows8 olan bilgisayarıma windows7 kurdum ekran kartı sürücüsünü yüklemeden fn tuşu ile parlaklığı gayet rahat kısıp arttırabiliyorum fakat intel hd graphics 4000 in driver ını kurduğumda parlaklık ayarlarını değiştiremiyorum..

Hamdi Bey aynı sorunu bende yaşıyorum ve dediğiniz siteden eski ekran kartı sürümünü bulamadım. Rica etsem link gönderebilir misiniz ?

Bir cevap yazın

*