Dün elime ulaşan Telekom’a ait hizmet fatura zarfının içinden bir de renkli duyuru kağıdı çıktı. ilgimi çekti ve nedir diye bir okudum. Gerçekten gülmekten yanaklarım yoruldu. içerik olarak kendi internetinizi diğer kişilerle paylaşmamanızı öneriyor bizi düşünen Telekom amcamız. Neden mi? Diyor ki; “internetinizi diğer kişilerle paylaşmayın. Çünkü bağlantı hızınız yavaşlar”. Şimdi bu cümleye bakarak söyleyelim. Acaba şu an kullandığımız internet hızlı mı? Elbette hayır. 512’lik bir bağlantı hızının ben Alanya civarında 500’ü aştığını hiç görmedim. Yani Telekom aslında bu cümlede şöyle demek istemiş galiba; “biz hızı tam veremiyoruz. Bir de siz internetinizi diğer kişilerle paylaşırsanız hızınız daha da düşer. En iyisi gelin paylaşmayın hem size geçirelim, hem de diğer paylaştığınız kişilere yeni ADSL satarak onlara da geçirelim” :D.

Bir diğer maddede bu paylaşım işinin hukuka aykırı olduğu yazmaktaydı. Hmm şöyle bir düşünelim. Acaba yurtdışındaki büyük şirketler her masa için ayrı internet hattı mı açtırıyor? Ya da Türkiye’ye geçelim. internet kafeler o zaman batar. Çok saçma bir kanun olurdu bu eğer ki varsa.

Maddeler bitmez devam ediyoruz. “internet bağlantınızı paylaşırsanız güvenlik sorunları ile karşılaşırsınız. Paylaştığınız kişilerden birine giren virüs internet bağlantınızın yavaşlamasına, sizin bilgisayarınıza da virüs girmesine sebep olabilir”. Vay bee gözlerim yaşardı. Telekom bizleri de düşünüyormuş. Acaba sizin sunduğunuz hizmet ne kadar güvenli? Bence virüsler Telekom’dan daha güvenli. Mesela 256’lık bağlantıların bir süreliğine 1024’lük kotalıya çevrilmesi ve daha sonra eğer isteyenler olursa 256’lık bağlantıya geri döndürülecekleri söylendi. Ve ben açıkcası Telekom’a zerre kadar güvenim olmadığı için bu işlemi yaptırmadım.

Daha maddeler çok ama hepsini yazmaya gerek yok. Çünkü diğerleri de bunlara çok yakın cümleler. işin özü şu; Telekom özelleştikten sonra daha da kötü bir hal aldı. Biz beklerdik ki hizmet seviyesi artsın ancak bu hayalden öteye gidemedi. Şu anda interneti paylaşan birçok insan var ve bence hepsi de mantıklı bir iş yapıyorlar. Bu bildiride Telekom bana göre yeni aboneleri arttırmak için çaba içine girmiş. Yeni abone mi dedim pardon. Yeni hizmetzede ya da ADSLzede olacak!!!

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Haklısın yau. tt çok iyi sanki de konuşuyo. 🙂 Virüslere güvenmiyomuş bi de bak. Biz güveniyoruz. 😀

Onlara şöyle cevap ver madem;

Haddededen geçmiş nezaket
yal-u bal olmuş sana
mey süzülmüş şişeden
ruhsar-ı al olmuş sana
( divan edebiyatı )

muhtemelen cevap haaa !!!! olacak

ondan sonrası sana kalmış 🙂

Muhahah harbi dogru diyorsunuz 😀 benımde elime geldi bu kağıt. wirlessten inadına paylaşıcan sonra kendı kendını ihbaer edicen ADSL i paylaşan birisi var diye 😀 gelecekler bakacaklar Wireless modem apışıp kalacaklar 😀 haha teşekküerler

Bir cevap yazın

*