Uptime internet sitelerinin yüklü olduğu bilgisayarın yani sunucunun cevap vermeyen zamanıdır. Yani biraz daha açacak olursak %99 uptime demek 100 günlük bir süreçte; sunucuya 99 gün bağlantı gerçekleşmiş yani sunucu cevap vermiş 1 gün cevap vermemiş demektir.

Sitelerin bu uptime durumunu gösteren birçok masaüstü uygulaması ve internet servisi bulunuyor. Bu yazımızda uptime durumlarını gösteren ücretsiz bir çevrimiçi servis olan Uptime Robot‘u inceleyeceğiz.

Servise önce ücretsiz olarak üye oluyoruz. Daha sonra da oturumumuzu açıyoruz. “Add new” butonundan takip etmek istediğimiz sitenin görünecek adını ve adresini yazarak listemize ekliyoruz. Sistem de mantık olarak belirli sürelerde (5dk.) robot yardımıyla sitemizi ziyaret edip monitörde görüntülemeyi sağlıyor.

Servise istediğimiz kadar servisi ilave edebiliyoruz. En büyük avantajı tüm siteleri takibe alabilmemizdir. Çünkü sitelerin izlenmesi için herhangi bir kod parçasına ihtiyacımız kalmıyor.

Son olarak servisin sunucuya ulaşamadığı zamanlarda SMS ve e-posta ile haberdar etme hizmeti de mevcut. Ancak SMS hizmeti için Türkiye maalesef listede yok.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*