Sabahları yapacak iş gücün olmamasından dolayı televizyon başında Animal Planet veya National Geographic kanallarında buluşuyoruz. Bu kanallar da, vahşi yaşamın tüm raconlarının kesildiği Masai Mara bölgesini gösterirler. Masai Mara, Kenya’da bulunan doğal bir yaşam alanıdır. Nedense tüm hayvan türleri Masai Mara’dan Serengeti bölgesine doğru bir hareket halindedirler. Bir de mara ırmağı vardır. Burası öküz başlı antilopların çamur banyosu için kullandığı bir mekandır.

Bu belgeseller de hep aynı ses tonunda ve aynı formatta sunulur. Arkaplanda cıvıl cıvıl kuş, börtü böcek sesleri gelirken diğer taraftan kalın sesli bey abinin “Masai Mara’da sessizlik yeni günün başlaması ile sona eriyor. Yavru aslanlar sabah yemeği için Mara ırmağının kenarına doğru hareket ediyorlar” . Bu arada kameralar Mara ırmağına çevrilmiştir ve bey abi yine “zebralar kavurucu sıcaktan kurtulup suyun tadını çıkarıyorlar ancak davetsiz misafirleri var ( yavru aslanlar Mara Irmağı’na ulaştıkları an)”. Sonrası zaten malum; bir itiş bir kakış derken zebra hop aslanın ağzında. Bildiğiniz çilingir kuruyorlar.

İşte tüm sabahımız bunları izlemekle geçiyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*