Facebook Verimi Düşürüyor mu?

Facebook açıldığında sanırım kimse bugün alacağı hali tahmin edemezdi. Bugün çoğunluk Facebook’u kullanıyor ben de dahil olmak üzere. Amacı elbette arkadaş bulma, hasret giderme ve paylaşımdı. Ancak sağladığı altyapı o kadar müsait ki artık oyun, müzik, sinema ve daha şu anda aklıma gelmeyen birçok şeyi içinde barındırıyor. Arkadaşlarım müzik paylaşıyor ve hoşuma giderse beğenip ben de paylaşıyorum belki. Bunun yanında oyunlar oynuyoruz birçoğumuzda. Bir diğer arkadaşımızı geçebilmek adına oldukça fazla zaman harcıyoruz.

Tüm bunları topladığımızda gün boyunca çok kıymetli olan vaktimizin önem teşkil edebilecek bir kısmını aslında Facebook’da harcadığımızın farkına varıyoruz. Şöyle bir hesap yapalım kısaca. Hesabımıza giriş sayfasında arkadaşlarımızın paylaştığı 10 adet video gösterildiğini varsayalım. Ortalama 3 dakika olsa ve bu videoları izlesek tam 30 dk. eriyip gitmiş oluyor. Biraz da kim kiminle fotoğraf çektirmiş, nereye gitmiş, ne yapmış, eski sevgilisi ile halen görüşüyor mu konularına girersek bir 30 dk. da buraya ayırırsak toplamda 1 saat yapıyor.

İşin en çok yer kaplayan kısmı ise oyunlar. Farmville, Brainbuddies, derken birden oyunların sayısı fırladı. Kıyasıya rekabetleri futbol ligi yerine burada görmeye başladık. Örneğin ben Farmville de bir iddiam olmasa da Brainbuddies’de kardeşimi ve ablamı geçmek için tatlı bir rekabete giriyorum. Ben onları geçince onlar da beni geçmek için aynı çabayı sarf ediyor. En az 1 saat de oyunlar için harcıyoruz farkında olmadan.

Bunlar da bitince uygulamalar içinde kaybediyoruz kendimi. Hangi artiste benzediğimizden akşam yemeği menümüze kadar herşeyi belirleyen uygulamalar, anketler, testler mevcut. 15 dk. da böyle gidiyor. Geri kalan kısımda da sohbet özelliğini açıyoruz ve 15 dk. dan başlayan sürelerle dedikoduya koyuyoruz kendimizi.

Hesabımıza göre 2,5 saatimizi eritiyoruz. Bunun çok üstünde yer aldığımız çok az bir farkla altına indiğimiz günler de oluyor tabi. Ama o 2,5 saat boyunca neler yapılmaz ki? Bloga yazı girilebilir, muhasebe departmanı için söyleyeyim bir aylık faturalar işlenebilir, bir sayfa tasarımı yapılabilir, anneyle pazar alışverişine çıkılabilir, uzun zamandır aramadığımız dostlar aranıp hatırlandıkları duygusu onlara yaşatılabilir… Bu liste lastik gibi uzatılabilir. Yani netice olarak Facebook aslında zamanımızı alarak otomatik olarak verimimizi düşürüyor. Böyle olmasa da Facebook’a bir girip çıktıktan sonra işimize adaptasyon zor olabiliyor. Bu konuyu aslında daha ciddi ele almak gerekir ama hiçbirimiz bunu başaramıyoruz.

Facebook’da Yalancı Gruplar

Facebook kullananların sayısı sanırım katlanarak artmaya devam ediyor. Tabi her büyüyen sistemin getirdiği sıkıntılar da oluyor. Facebook ile bu sıkıntılardan nasibini çok fazlasıyla alan bir sistem şu sıralar. Sahte kişiler, sahte üyelikler, sahte gruplar ve işe yaramayan tamamen çöplük görüntüsünü andıran binlerce grup. Bunların önüne geçilir mi geçilirse nasıl olur hiçbir fikrim yok yalnız bu sahtekarlıklara çok şahane bir şekilde kanıp büyümelerini sağlamıyor değiliz. Gözüme çarpan sahtekarlık unsurlarından bazılarını toparlamaya çalıştım.

Continue reading