Google Wave İçin 12 Araç ve Bot

Google Wave’in çıkmasından bu yana araçların ve botların giderek arttığına bir önceki yazımda değinmiştim. Araçlar, xml formatında yani Google Wave’in sevdiği türden. Zaten bu araçları Google Wave için oluşturulan örnek uygulamarın bulunduğu galeriden derledim. Derlemede seçtiğim uygulamalar genelde kullanış sırasına göre oldu yani araçların hepsini almadım yazının içine.

Continue reading

Firefox İçin Google Wave Hatırlatıcısı

Google Wave kullanıcılarının sayısı arttıkça geliştirilen yardımcı araçlar, servis içi araçlar ve diğer bileşenlerde de gözle görülür bir artış var. Bir sonrakiyazımda muhtemelen servis içinde çalışan xml formatlı araçlar ve faydalı botlara değineceğim ben de. Ancak ondan önce Firefox için hazırlanmış güzel bir eklenti var. Eklentinin amacı Google Wave’i tarayıcınızda kapatsanız bile sağ alt köşede bir simge yardımı ile gelenleri rakam olarak göstermek. Oldukça kullanışlı bir eklenti.

Continue reading

Google Wave İçin Twitter Eklentisi

Google Wave içinde her türlü “xml” aracının çalıştığını daha önce belirtmiştim.  Bu yazımda da ilk eklediğim aracı tanıtacağım. Araç Google Wave içinden Twitter hesabımızı kontrol edip ileti yazabileceğimiz tarzda yapılmış. Oldukça kullanışlı. Kullanmak için “new wave” deyip eklenti yükleme aracını çalıştırıyoruz. Açılan kutucuğa http://www.twittergadget.com/gadget_gmail.xml adresini yazıyoruz ve onaylıyoruz. Sonrasında araç çalışıyor ve Twitter hesabımıza giriş yapmamızı istiyor. Hepsi bu kadar. Bir ekran görüntüsünü yazının devamına yerleştiriyorum.

Continue reading

Google Wave İzlenimlerim

Uzun bir zamandan beri birçok meraklısı gibi ben de bekliyordum Google Wave‘i. Nihayet kullanıcılara açıldı ancak davetiye usulü ilerlediği için ilk açıldığı günler değil de bugün kısmet oldu kendi hesabımı kullanmak. Servis daha yeni olduğu için davetiyeler biraz yavaş ulaşıyor. Geç olsun güç olmasın deyip Dalga’yı bugün biraz kurcaladım. İzlenimlerimi de hem ekran görüntüleri alarak hem de detaylı olarak paylaşmak istedim.

Continue reading