Televizyonda her gün kendini uzman ilan eden bir başka insanla tanışıyoruz. Son iki yıldır artış gözlenen bu olaya da kimse çıkıp müdahale etmiyor. Bu tarikatın sayısı da gün geçtikçe artıyor. Saat 14’te açın kadın programlarını; hepsinde en az bir tane “uzman” yer almaktadır. Bunların aslında olumsuz yanı çoktur, artık bıktırmıştır.

Ben babamın hayatını iki zaman diliminde inceliyorum mesela. Ahmet Maranki’den öncesi ve Maranki’den sonrası diye. Uzmanlara her insan böyle tamah ediyorsa ülke olarak sıçmışlığımız vardır aynı kaba. Neymiş efendim “Maranki çaya şeker değil bal at diyor”, “sabahları maydanoz suyunu sıkıp içine limon at” gibi çok gereksiz şeyleri öngörüyorlarmış. Çaya şeker atmak vücuttaki bilmem nereleri öldürüyormuş, içinde istenmeyen maddeler varmış… Babamın babannesi var hala yaşıyor 100’üne merdiven dayamış ve halen çayına kaşık kaşık şeker atıyor. Yıllardır da atmış ve ayakta. O zaman ben buna uymam kimse kusura bakmasın.

Hayatımızın her noktasına müdahale eden bir uzman varken hiçbir şey yapmamıza gerek de yok zaten. Sabah kalkalım uzmanların söylediği şekilde uyuduktan sonra ve yine uzmanların belirttiği şekilde kahvaltımızı yapalım. Sonra televizyonu açalım mutlaka bizi bir uzman karşılar. Sonra öğle yemeğini uzman tavsiyesinde, sevgiliyle buluşmayı, etkinliklerde bulunmayı da uzman tavsiyesinde yaparak günü tamamlıyoruz. Kız arkadaşı da uzmanlara göre seçmek gerekiyor tabi. Ha bunlara para lazım diyorsanız onda da uzmanlar mevcut.

Bu kadar uzmandan annem de nasibini almış ki “kızartma yersen uzmanların dediğine göre…” ve buna benzer çok şeyde aynı sözleri sarf ediyor. Gerçekten artık sıkıldım, bıktım, yeter! Televizyonda her uzman gördüğümde saydırmaktan kendimi alamaz oldum, sayelerinde terbiyem bozuldu.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Yazdıklarınıza harfiyen katılmaktayım. Nitekim bende artık bu konudan bunalmış vaziyetteyim.. Misal malum bu mısır meselesi bu günlerde sürekli kanallarda ve o malum uzmanlar yine yeni yeniden TV’lerde(Hakkını verenleri tenzih ediyorum). Ve bu kişiler küçük kardeşimin bile tevkif edebileceği şeylerle TV’ler de kasım kasım kasılıyorlar.. Gerçekten gına geldi,anladık kendinize saygınız yok ama ne olur biraz olsun bize saygı duyun! Yazı için Teşekkürler..

Çok iyi bir konuya en iyi yerden değinmişsin. Bende annemin evdeki davranışlarını özellikle yeme içme konusunda Saraçoğlu Ö. ve Saraçoğlu S. diye ayırıyorum artık.

Bir cevap yazın

*