MSN’in arama sağlayıcı servisi ailesine gün geçtikçe yeni bireyler ekliyor. Bunlardan birisi olan Bing Video geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başladı. Şu anda barındırma hizmeti değil sadece arama hizmeti veriyor. Yani Youtube, MSN video gibi video servisleri üzerindeki videoları burada yayımlama ve arama imkanı veriyor.

Arayüz olarak sade  bir yapıya sahip.Ansayfadaki  manşet gösterimi biraz gereksiz olmuş sanki. Onun yerine daha kullanışlı birşeyler düşünülebilirdi. Çünkü çok fazla yer kağlıyor yani gereğinden fazla büyük olmuş. Bunun dışında kategori sistemi mevcut. Haberler, spor, Tv, film gibi bazı temel kategoriler bulunuyor.

Yine anasayfada kategorilerin içine en son dahil edilen videolar sekmeler halinde sunulmuş. Hemen alt kısmında da en iyi videolar satırı bulunuyor. Yine footer dediğimiz en alt kısımda da yine kategorilere göre son videolar yer alıyor.

Genel olarak baktığımızda anasayfa çok da kullanışlı değil. Daha iyi bir düzenleme yapılması gerekiyor gibi. Yalnız en çok beğendiğim özellik ise videoların fare ile üzerine geldiğimiz zaman önizleme yapabilmemiz ve video bilgilerini baloncuk şeklinde görebilmemiz oldu. Silverlight teknolojisinden fazlası ile yararlanmışlar.

Benim düşüncem keşke barındırma hizmeti de verip diğer servilsre rakip olsaydı. Madem Bing olarak bir konsept oluşturmak, Google’a alternatif olmak için tüm bu yapılanma gerçekleştirildi, devamında barındırma hizmeti vererek Youtube’a bir alternatif oluşturulsaydı. Hele ülkemizdeki gibi sık sık engellemelere maruz kalan yerlerde ciddi anlamda pazar payına sahip olurdu.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*