Yandex, Google Uygulama Şifreleri

Geçen yılın başında işletme olarak gücümüze güç katalım diye Logo yazılımın kobi paketi GoPlus’a geçiş yaptık. Analizler, raporlar, istenilen zamanda istenilen raporları atan “Zamanlanmış görevler”, daha sayılabilecek birçok yönüyle isteklerimize cevap veren özellikleri nedeniyle tercihimiz bu şekilde oldu. Sonra güncellendi, değişik bir yapı ile Go3 oldu. İlk kullanmaya başladığımız günden bu yana otomatik rapor gönderen program yaklaşık 2 aydır rapor gönderimini durdurdu.

Çözüm ortağı ile görüş, Logo Yazılım ile görüş çözüm bulmadı. Aradan zaman geçti güncellemeler geldi sorun gitmedi. Artık kafa attı ve sonuç olarak:

  • Gmail veya Yandex alt yapılı özel ya da genel bir e-posta kullanıyorsanız
  • Son gelişmeleri takip etmediyseniz
  • E-posta ayarlarını kurcalamayı ihmal ettiyseniz

adamlar oraya “uygulama şifresi” diye birşey koymuşlar ve olaylar buradan sonra şekil değiştiriyor.

Harici uygulamaların hesabınıza erişimini uygulama şifreleriyle kontrol edebilirsiniz. Örneğin e-posta programı için oluşturacağınız şifre, uygulamanın Disk’inize başvurmasına izin vermez ve hiçbir uygulama şifresi hesabınızın yönetimine erişim izni vermez.
Bu uygulamanın şifrelerini Erişim yönetimi sayfasında oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için Uygulama şifreleri butonunu etkin duruma getirmeniz gerekir

Bu özelliği aktif hale getirip programdaki ayarları yapınca sorun ortadan kalktı.

Google Pixel Gelirken

Patlayan telefonlar, kamerada hiçbir işe yaramayan telefonlar, verdiğin paranın karşılığını alamadığın telefonlar, testte uçan kullanımda dibe vuran telefonlar…  Bunun yanında bir de 7. ailesini çıkaracak olan ve az bir zaman sonra işlemcisine gübre verdik diye 7S’ini de çıkarak fiyatını daha da abartan telefonlar… Mobil teknolojinin geldiği son nokta maalesef böyle.

Düşünsenize allaşkına Samsung Note 7 ile telaş içerisinde hava limanına gittiniz uçağa binemiyorsunuz. Sony’den telefon aldınız ama internet sayfalarında öve öve bitiremedikleri kamera halen rakiplerinin gerisinde. Nexus desek; dememek daha iyi bir tercih olurdu.

Şimdi işler değişiyor. Google tanıttığı yeni ürünleri ile bir hayli beğeni topladı kağıt üstünde. İş kullanıma gelince nasıl bir yorum yaparız bilmiyorum ama telefonu, ev teknolojisi, Chromecast’ı vs. ile bir hayli iyi geliyor.

adfssdf

Bence şu saatten sonra sadece Apple değil Samsung da ciddi bir rakip kazandı. Pixel telefonlar belki şu an değil ancak üç dört aile sonra çok farklı yerlerde olabilir.

Samsung’a gelince bir Nokia olmaz belki ama işler iyi gitmiyor oralarda (şahsi görüş). Gümrükten mal kaçırır gibi hızlı bir Note 7 üretimi ve bir tarafında patlayan telefonlar… Çamaşır makineleri de patlıyormuş diyorlar ama konumuz o değil. S3’ten sonra devamlı tekrarlayan tasarım S6 serisine kadar devam etti şimdi de S6’dan başlayan alışkanlık devam ediyor. Geliştirme yok, değişim yok…

Neyse ki bundan sonra yazılım stabilizasyonu konusunda Apple kullanan arkadaşlarımızdan laf yemeyeceğiz. Pixel ham Android ile coşacak ve coşturacak. En azından böyle hayal ediyorum.

Yakın zamanda görüşmek dileğiyle…