SM-N9000Q Samsung Note 3 KitKat Güncellemesi

Uzun bir süredir Samsung’un diğer ülkelere dağıtıma açtığı Exynos işlemci tabanını taşıyan N900 serisi cihazların Android 4.4.2 güncellemesi ülkemizdeki Note 3 modeli olan ve aslında N900 serisinden bir farkı olmayan, yine bu aileye mensup N9000Q için nedense kaç aydır güncellemeyi vermedi. Diğer ülkeler ikinci güncellemeleri başladı ancak Türkiye’de hala Android 4.3 mevcut.

Samsung’a Twitter’dan birkaç gün önce bir taş attım:

Ekran Alıntısı

Her zamanki gibi firmaların kaçamak cevaplarını verip yollarına devam ettiler ben de devam ettim. İstiyorum ki Türkiye Rom’unu kullanayım, ihanet etmeyeyim. Lakin asi liseli ruhum buna engel oldu. (Aşağıdaki işleme başlamadan önce cihazınızı yedekleyin, doğurabileceği aksi sonuçlardan dolayı beni sorumlu tutmayınız)

  1. Sammobile’dan diğer Rusya için dağıtılan ve N900 serisi için paketlenen Rom’u buradan indirdim.
  2. Odin’in 3.09’u buradan indirdim.
  3. Buradan Samsung sürücülerini indirip kurdum
  4. Odin’i açtım, telefonumu donwload moduna aldım (ses kısma+home+güç tuş kombinasyonu), biraz bekleyip sürücülerin yüklenmesinin ardından Odin’de hazır anlamına gelen mavi alanı gördüm
  5. PDA, CSC, Modem belki bir diğer deyişle AP, CP, CSC butonlarına tıklayıp indirdiğim ve RAR’dan çıkarttığım Rom dosyasını seçtim herbiri için
  6. Kesinlikle Re-Partition seçili olmayacak!
  7. Start’a bastım, telefon ekranımdan ve Odin ekranından yüklemeyi takip ettim ve güncelleme sorunsuz tamamlandı.

 

Note 3 442.png

Panik yapmamanız için hatırlatmam gereken birşey var. Güncelleştirmeyi yapmadan önce cihaz bilgilerinde Model Numarası satırında SM-N9000Q yazacaktır güncellemeden sonra SM-N900 yazacaktır. Korkmayın, bu cihazın adı sanı budur zaten. Güncellemeden önce Download moduna aldığımızda bile sol üst köşede N900 yazacaktır.

Yüklediğimiz bu Rusya Rom’u ile beraber iki tane Rusça uygulama geliyor ve bunlar haliyle silinemiyor. Merak etmeyin Samsung zahmet edip Türkiye Rom’unu çıkarttığında aynı yöntemle onu yükleyeceğiz.

Güncellemenin ardından çok fazla inceleme şansım olmasa da performans artışı kesinlikle var. Bildirim panelindeki simgeler renkli değil beyaz yapılmış (şart değildi). Kilit ekranına kamera için hızlı erişim butonu eklenmiş ki güzel olmuş.

Son bir hatırlatma bu yaptığımız işlem cihazınızı garanti dışına çıkarmaz, Samsung’un resmi yazılımını yüklüyoruz.