Uzun bir süredir Samsung’un diğer ülkelere dağıtıma açtığı Exynos işlemci tabanını taşıyan N900 serisi cihazların Android 4.4.2 güncellemesi ülkemizdeki Note 3 modeli olan ve aslında N900 serisinden bir farkı olmayan, yine bu aileye mensup N9000Q için nedense kaç aydır güncellemeyi vermedi. Diğer ülkeler ikinci güncellemeleri başladı ancak Türkiye’de hala Android 4.3 mevcut.

Samsung’a Twitter’dan birkaç gün önce bir taş attım:

Ekran Alıntısı

Her zamanki gibi firmaların kaçamak cevaplarını verip yollarına devam ettiler ben de devam ettim. İstiyorum ki Türkiye Rom’unu kullanayım, ihanet etmeyeyim. Lakin asi liseli ruhum buna engel oldu. (Aşağıdaki işleme başlamadan önce cihazınızı yedekleyin, doğurabileceği aksi sonuçlardan dolayı beni sorumlu tutmayınız)

  1. Sammobile’dan diğer Rusya için dağıtılan ve N900 serisi için paketlenen Rom’u buradan indirdim.
  2. Odin’in 3.09’u buradan indirdim.
  3. Buradan Samsung sürücülerini indirip kurdum
  4. Odin’i açtım, telefonumu donwload moduna aldım (ses kısma+home+güç tuş kombinasyonu), biraz bekleyip sürücülerin yüklenmesinin ardından Odin’de hazır anlamına gelen mavi alanı gördüm
  5. PDA, CSC, Modem belki bir diğer deyişle AP, CP, CSC butonlarına tıklayıp indirdiğim ve RAR’dan çıkarttığım Rom dosyasını seçtim herbiri için
  6. Kesinlikle Re-Partition seçili olmayacak!
  7. Start’a bastım, telefon ekranımdan ve Odin ekranından yüklemeyi takip ettim ve güncelleme sorunsuz tamamlandı.

 

Note 3 442.png

Panik yapmamanız için hatırlatmam gereken birşey var. Güncelleştirmeyi yapmadan önce cihaz bilgilerinde Model Numarası satırında SM-N9000Q yazacaktır güncellemeden sonra SM-N900 yazacaktır. Korkmayın, bu cihazın adı sanı budur zaten. Güncellemeden önce Download moduna aldığımızda bile sol üst köşede N900 yazacaktır.

Yüklediğimiz bu Rusya Rom’u ile beraber iki tane Rusça uygulama geliyor ve bunlar haliyle silinemiyor. Merak etmeyin Samsung zahmet edip Türkiye Rom’unu çıkarttığında aynı yöntemle onu yükleyeceğiz.

Güncellemenin ardından çok fazla inceleme şansım olmasa da performans artışı kesinlikle var. Bildirim panelindeki simgeler renkli değil beyaz yapılmış (şart değildi). Kilit ekranına kamera için hızlı erişim butonu eklenmiş ki güzel olmuş.

Son bir hatırlatma bu yaptığımız işlem cihazınızı garanti dışına çıkarmaz, Samsung’un resmi yazılımını yüklüyoruz.

 

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Merhaba öncelikle bu detaylı ve faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bir sorum olacak. Ben plansız bir şekilde cihazıma test amaçlı root atarken pcden kaynaklı bir sebeple %50 de usb bağlantısı gitti ve cihazım açılamaz oldu n9000q note 3 jelly bean cihazım (teknosa dan almıştım) odin modta kaldığı için rom yüklemem gerekti internette maksicep ti sanırım n900q kitkat ı buldum yükledim telefonum açıldığında IMEI null/null oldu ve simkartımı tanımaz oldu. Panikle internette araştırırken N9000QXXUDND2_N9000QTURDND2_N9000QJVUDNC1_HOME.tar.md5 rom unu buldum türkiye içinmiş yükledim fakat nafile yine düzelmedi. Sizin sayfanızda gördüğüm detay dikkatimi çekti AP, CP, CSC 3 ü içinde aynı dosyayı göstermek bunuda denedim fakat olmadı.

Bazıları orjinal işletim sistemini kurun problem düzelir diyor fakat internette sağlam bir link bulup indiremedim indirdiklerimide yüklerken fail verdiği için kuramadım.

MEvcut problemimi nasıl çözebilirim, efs backup ımı tüm işlemlerden önce değil sizin bahsettiğiniz n900q yu kurunca aldım bu backup işe yarar mı?

yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Cüneyt bey öncelikle geçmiş olsun. Anlattığınız sorun çok sık karşılaşılan bir sorun. Genelde rom atmadan yada telefonu resetlemeden önce mutlaka EFS yedeği almayı tavsiye ederim herkese. Telefonun menüsünün içinde yedekle ve sıfırla var hem ordan hem rom atmak demek birnevi format demek. Telefonu sıfırlıyor hatta flashlama dediğimiz kernele etki ettiğ için efs yedeğini mutlaka almamız gerekiyor.
Siz almışsınız fakat artık çok geç herşey için. İlk başta almanız gerekiyordu. Yapmanız gereken tek şey şu durumda en yakın telefoncuya gidip imei attırmak olacak. Daha sonrasından kendiniz efs yedekleyebilir,bu yedeklemeden sonra ister root edin ister rom yükleyin.

Bir cevap yazın

*