Excel’de Farklı Sayfadaki Bilgiyi Arayıp Bulma: DÜŞEYARA

Bu günlerde Excel ve Access ile işlerim nedeniyle çok haşır neşir oluyorum. Tabi durum buyken ilginç isteklerin sonu gelmiyor ve birçok adını henüz duyduğum fonksiyon ile tanışmak zorunda kalıyor. Daha önce bir çok arama fonksiyonunu kullanmıştım ancak DÜŞEYARA fonksiyonunu ilk defa kullandım. Kullanma sebebim ise bir çalışma sayfasında fiyat teklif formu hazırlamak ve seçtiğim ürünlere göre fiyatını otomatik olarak getirecek olmasıydı.

Ekran Alıntısı

İlk başta kendi bildiğim formüller ile denesem de bu konuda başarılı olamadım. Arama yapıyorum ama gerekli fiyat bilgisini getiremiyordum ekrana. Ufak bir araştırma ile DÜŞEYARA fonksiyonunun benim aradığım şey olduğunu gördüm. Yukarıdaki resimde ürün sütununa yazdığım değeri bir başka çalışma sayfasında arayıp fiyat sütununa bu ürünün fiyatını getirme işlemiydi tamamen.

=DÜŞEYARA(A10;’FİYAT SAYFASI’!B12:I446;8;YANLIŞ)

Kullandığım formül ise bu. A10; hangi hücreye yazdığımız değer aranacaksa o hücrenin adını yazıyoruz. FİYAT SAYFASI; bilgileri hangi sayfadan çekeceksek o çalışma sayfasının adıdır. B12:I446; bilgilerin çekileceği çalışma sayfasında hangi hücreler arasında aramamızın yapılacağıdır. 8; arama bittikten sonra hangi sütundaki bilgiyi çekmek istiyorsak o sütunun sıra numarasıdır. YANLIŞ; bu değer de tam net değeri karşımıza çıkarıyor.

Yani formülü toparlarsak =DÜŞEYARA(ARANACAK BİLGİNİN GİRİLDİĞİ HÜCRE;’BİLGİNİN ÇEKİLECEĞİ ÇALIŞMA SAYFASI’!DEĞERİN ARANACAĞI BAŞLANGIÇ HÜCRESİ:DEĞERİN ARANACAĞI BİTİŞ HÜCRESİ; İSTENİLEN DEĞERİN BULUNDUĞU SÜTUN SIRASI;YANLIŞ)

Samsung Galaxy S3 İçin Güncelleme I9300XXEMA2

Daha önce kullandığım Sony telefonlarına göre Samsung’u daha başarılı bulduğum noktalardan bir tanesi de güncellemer için kullanıcılarını fazla bekletmeden yayına sunması. Jelly Bean güncellemesinin ardından şimdi bir de ülkemiz için kararlılık güncellemesi çıktı. Bu güncellemeye göre gözle görülür bir hızlanma, yine şarj süresinde gözle görülür bir iyileştirme söz konusu. Bunların dışım Google Music uygulaması artık telefonlarımızda yer alıyor. Google Music’i ben daha önce yazmıştım. Şimdi uygulama betadan çıkaran Google Play Music olarak karşımıza çıkıyor.

Screenshot_2013-02-07-11-56-58