Bu günlerde Excel ve Access ile işlerim nedeniyle çok haşır neşir oluyorum. Tabi durum buyken ilginç isteklerin sonu gelmiyor ve birçok adını henüz duyduğum fonksiyon ile tanışmak zorunda kalıyor. Daha önce bir çok arama fonksiyonunu kullanmıştım ancak DÜŞEYARA fonksiyonunu ilk defa kullandım. Kullanma sebebim ise bir çalışma sayfasında fiyat teklif formu hazırlamak ve seçtiğim ürünlere göre fiyatını otomatik olarak getirecek olmasıydı.

Ekran Alıntısı

İlk başta kendi bildiğim formüller ile denesem de bu konuda başarılı olamadım. Arama yapıyorum ama gerekli fiyat bilgisini getiremiyordum ekrana. Ufak bir araştırma ile DÜŞEYARA fonksiyonunun benim aradığım şey olduğunu gördüm. Yukarıdaki resimde ürün sütununa yazdığım değeri bir başka çalışma sayfasında arayıp fiyat sütununa bu ürünün fiyatını getirme işlemiydi tamamen.

=DÜŞEYARA(A10;’FİYAT SAYFASI’!B12:I446;8;YANLIŞ)

Kullandığım formül ise bu. A10; hangi hücreye yazdığımız değer aranacaksa o hücrenin adını yazıyoruz. FİYAT SAYFASI; bilgileri hangi sayfadan çekeceksek o çalışma sayfasının adıdır. B12:I446; bilgilerin çekileceği çalışma sayfasında hangi hücreler arasında aramamızın yapılacağıdır. 8; arama bittikten sonra hangi sütundaki bilgiyi çekmek istiyorsak o sütunun sıra numarasıdır. YANLIŞ; bu değer de tam net değeri karşımıza çıkarıyor.

Yani formülü toparlarsak =DÜŞEYARA(ARANACAK BİLGİNİN GİRİLDİĞİ HÜCRE;’BİLGİNİN ÇEKİLECEĞİ ÇALIŞMA SAYFASI’!DEĞERİN ARANACAĞI BAŞLANGIÇ HÜCRESİ:DEĞERİN ARANACAĞI BİTİŞ HÜCRESİ; İSTENİLEN DEĞERİN BULUNDUĞU SÜTUN SIRASI;YANLIŞ)

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Kardeşim bana bir sayfada ki kişilerin başka bir sayfa olup olmadığı lazım yardımcı olabilirmisin

düşeyara formülü kalabalık firmalarda çalışan bizler dahil excel kullanan herkes için hayatı önem taşıyor. detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

*