Facebook Home Hakkındaki Düşüncelerim

Facebook hayatımızın her noktasında varlığını göstermeye ve bunu derinleştirme çabalarına devam ediyor. Geçen haftalarda ortaya çıkan “yeni Facebook telefonu”  haberleri 4 Nisan’ı birazcık daha önemli kılmış ve Facebook’un yeni telefonunu duyurması beklenmişti. Beklentiler doğruydu hatta söylentiler de doğruydu. Hem telefonu duyurdu hem de Facebook Home adındaki entegrasyonunu görücüye çıkarttı.

Henüz ortada bildirimleri iletmeyen, tam uyumlu çalışmayı beceremeyen, çoğu zaman sebepsiz hatalar veren ve her yeni güncellemesinde yeni bir rezalet ile önümüze çıkan (son güncelleme ile birlikte fotoğraf yüklemesinde sıkıntılar var) bir Android uygulamasına sahip olan ve bir türlü bu hataları ortada kaldırmayan Facebook’un telefon işine derinlemesine girmesi oldukça saçma ve gereksiz bir adım bana göre. Facebook Home adındaki Launcher biraz makul olsa da ben yine de uygulamanın hatalarının giderildikten sonra böyle şeylere kalkışmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Facebook Home şimdilik birkaç telefon ile uyumlu olarak çalışabilecek. Bu da gösteriyor ki Android uygulaması gibi fiyasko ile sonuçlanmasını istemiyor Facebook bu yeni projesinin. Yapabildikleri he ne kadar iyi olarak görünse de ben çok sıcak bakmıyorum bu çabalarına Facebook’un, gereksizdi.

Bir diğer gelişme olan ve HTC’nin ortaklığı ile çıkacak olan yine Facebook Home entegrasyonunu kullanacak yeni telefon girişimi de bir süre sonra çöpe gidebilecek bir atılım gibi göünüyor şimdilik.