İktisaçılar Terimlerle Konuşur

Şu ekonomi kanallarına çıkan kıla benzeyen iktisatçıların veya uzmanların teknik terimle konuşması beni her zaman endişe içerisine sokmuştur.  Bilmiyoruz ya sallayıp duruyorlar gibi geliyor bana. Mesela “rasyo” deyip durur bu keratalar. Sanki bunun yerine oran dese vücudundan organları çıkar. Vatandaşın anlayacağı dilden konuş, gel kalbimize gir. Bir de bu kanalları sabahtan akşama kadar izlemek zorunda kalıyorsanız benim gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmeniz an meselesidir. Neyse ki bir iki haftadır ne dediklerini anlıyorum da sorun yok SPK.

Ekonomik Durumumuz Nedir?

Not: Yazıdaki fikirlerimi lütfen siyasi ya da başka bir mesaj olarak algılamayın. Tamamen kendi düşüncelerimi paylaşmak adına yazmış olduğum bir yazıdır.

Birkaç haftasına kadar devlet büyüklerimiz ekonomimizin büyüdüğünü her yönü ile ekonomiyi düzelttiklerini iddia etmişlerdi. Ancak son haftalar gösterdi ki durum tam aksine işliyor. Ekonomi rakamsal olarak genişlese de bireysel olarak git gide küçüldü. Bu neden oldu ya da ileride neler bizi bekliyor?

Continue reading