Şehir Efsaneleri

O yaz akşamı elimde levyem ve ağzımdaki ağır sözlerle hesap sormaya gitmiştim daha önce ağladığı yere. Planımı yapmıştım; ağzımdan çıkacakları kulağım bile inanmadan terk edecektim ve yıllardır bildiğim şeyi yapmaya, seri cinayetlere devam edecektim.

Vardığımda beni bekliyordu. Beni karşıladı ve daha sakin bir yere geçmemiz için uyardı beni. Daha öncekilerden daha soğuk bir karşılamaydı bu ve çok şeyin ters gittiğini anlayabildiğim bir andı. Her zamanki gibi yine o başlamıştı konuşmaya ve ben de dinliyordum. Dakikalar ilerledikçe sabrım taşıyordu ama o gereken patlamayı bir türlü yapamıyordum. Onun söyleyecekleri bitmişti ve darağacındaki birinin son arzularını sorar gibi bakmıştı yüzüme. Artık geri dönüşü yoktu ve gerekenleri söylemiştim. O anda ne olduysa herşey farklı bir seyre büründü…  Planladığımın dışında işliyordu saat bile.  Bu kez öncekilerden çok farklıydı.

Bir hafta sonra…

Çok fırtınalı bir hayat yaşamış olacağım ki artık fırtına yerine dalga seslerini dinlemek istemiştim .Bir hafta olmuştu. Hayatım, aklımın bile almadığı bir şekilde düzene girmişti. İçimdeki kocaman yalnızlığım ve boşluğum yerini buz pateni yapan çiftlere bırakmıştı. Oysa ki daha yeni başlamıyorduk, daha önce de başlamış ve televiyon dizilerine bile taş çıkartacak iniş çıkışlar yaşamıştık. Bunun nedenini Roma’yı yaktığım zamanlarda sormuştum kendime; “sorun bende miydi?” cevaplıyordum da aynı zamanda:”hayır”. Peki “O’nda mıydı?” cevaplıyordum “yine hayır”. Olayın suçlusunu bulamadığımız için olmamıştı belki de… Bir hafta önceyse çok şey değişmişti, artık yokluğunun farkına daha rahat varabiliyordum.

Ellerim artık kurbanlarımı öldürmek yerine onun saçlarını okşamakla, gözlerim de ay ışıltısındaki gözlerine bakmakla yükümlüydü bundan sonra.

Şehir Efsaneleri

Seri Cinayetler

Artık elimdeydi, son bir arzusu olup olmadığını sordum. Birşey söylemese de gözlerimin içine bakışı çok şey istediğinin belirtisiydi. Uzun uzun o bana baktı ben de ona. Artık bu an bitmeli ve beni saatlerce peşinden koşturan elime düşen kurbanımın canını almalıydım ama bunu bir türlü gerçekleştiremiyordum. Bir an bana yaptıklarını gözümün önünde canlandırdım. Anlık bir hareketle suç aletimi kavrayıp beynine kuvvetli bir vuruş yaptım. Artık onun için hayatın sonu benim için bir rahatlama söz konusuydu. Soğukkanlı oluşum yine belirgindi ve çok hızlı hareketlerle cesedi bulunduğu yerden aldım ve ardımda iz bırakmamak için suç aletimi de kimsenin bulamayacağı bir yere attım. Hiç birşey olmamış gibi hemen olay yerini terk ettim ve birkaç saat sonra sevgilimle buluştum. Sanki o cinayeti ben işlememiştim, sanki hiç bir şey yaşamamıştım mazimde…

Son Sinekler: Anüsten uydurulmuş ama gerçeklik payı da olan hikayede sinek gerçektir ve anlamayanlar için; öldürülen bir sinektir.

Angry Birds Gerçek Olsaydı

Akıllı telefonlar için çıkarılan ve şimdi masaüstü versiyonu bile bulunan efsane oyun Angry Birds eğer gerçek olsa nasıl olurdu diye aklınızdan geçirdiyseniz, cevabı çok uzakta değil. T-Mobile aracılığıyla gelen video oldukça eğlenceli.

Kod Arşivinize Çeki Düzen Verin

Web işinin veya yazılımların derinliklerini ucundan köşesinden bulaşmışsanız mutlaka bir kod arşiviniz var demektir. Bu kod arşivi ilk başlarda masum gibi görünse de ilerleyen zamanlarda bir çöplüğün minyatür halinden başka birşeyi ifade etmemektedir. Aradığımızı bulamama, yanlışlıkla silme ve bunlara benzer sorunlarla karşılaşıyoruz.

My Code Stock servisi bu konuda imdadımıza yetişerek kod arşivimizi düzenli bir hale getirmemizi sağlıyor. Klasör oluşturma imkanı, detaylı kod tanımı, kod renklendirme, kodları paylaşma veya gizli yapma özelliklerinin hepsini bulunduran servise üyelik de ücretsiz.  Ayrıca etiket sistemi ile yönlendirmeleri daha da kolay yapabiliyoruz.

50 İnfografik Örneği

Önceki yazımda yeni trend olan infografiklerden bahsetmiştim. Şimdi de bu bilgiler doğrultusunda 50 infografik (infographic) örneğine göz atacağız birlikte. Hepsi çok kaliteli, çok güzel örnek teşkil eden bu infografikler yardımıyla da bir sonraki aşamada dersleri toplayıp kendi infografiklerimizi oluşturmaya çalışacağız. Resim bağlantıları için de bir hatırlatmada bulunayım; infografiklerin çoğu kendi oluşturucusunun sitesinde değil de diğer sitelerde yayınlandığı için bazılarında hata yapmış olabilirim. Bu kusurumu görmezden gelerek zevkli bir incelemeyi sunuyorum.

1-Twitter Infographic

2-Obessed With Facebook

3-Dexter

4- Smokin

5- Starbucks

6- Flickr

7- Anatomy of an Energy

8- School-Prison Food

9-America’a Green Garden

10- Left Handed Facts and Statics

11- Gamers Infographic

12- How Small Businesses Are Using Mobile

13- Women in Business

14- Research in Motion’s Uncertain Future

15- Nikon vs. Canon

16- Scary Truth About Movie Theater Snacks

17- Time Line Infographic

18- Graphic Designers Roadmap

19- SV650 Infographic

20- Karl Marx

21- Simpsons Infographic

22- Last.fm Infographic

23- Pixel Infographic

24- Sony Playstation 3 Infographic

25- Sex by Numbers

26- Bing vs. Google Infographic

27- Package Fox Infographic: FedEx Vs. UPS

28- How Android Is Taking Over

29- Electric Car Infographic

30- WordPress Infographic

31- Earth Day Infographic

32- Collage Football  Infographic

33- Barcelona School of Management

34- 2010 World Cup Social Media Stats

35- How the Web has Changed the Way We Buy Music

36- Transportation Today

37- Most Bike Friendly Cities

38- Clean Water

39- Fizy İnfografik

40- Hearing Loss Statistics Infographic

41-Child Abuse and Neglect in America

42- The Marathon Meal

43- Facebook’un İlişkiler Üzerine Etkisi

44- Aile İçi Şiddet İnfografik

45- Gittigidiyor Anneler Günü Kampanyası İnfografiği

46- Mobil Pazarlama

47- Skype

48- Animals&Humans: What’s the diffirence

49- Aldatma İnfografiği

50- Color Psychology

 

 

 

 

CSS3 Generator

CSS3 ile birlikte işlerimizi grafik kullanmadan büyük ölçüde kolaylaştıran border-radius, box-shadow, background-gradient ve opacity özelliklerini aynı anda kod yazmadan görsel olarak ayarlamamıza izin veren CSS3.me aynı zamanda internet explorer 7 ve 8 için destek veriyor. Mutlaka yer imlerinde olması gereken servis tamamen ücretsiz.

Yükselen Trend: İnfografik

Son aylarda “infografik” terimini yoğun bir şekilde duymaya başladık. Sadece internette değil, televizyon, radyo ve gazetelerde de bu terim zuhur ediyor. Bazılarımız benim gibi ne anlama geldiğini tahmin ediyor duyduğu zaman, bazılarımız infografiklerin tam ortasında yer alıyor bazılarımız da hiç bilmiyoruz. İnfografik; bir site, bir dizi, bir olay, bir firma ve daha aklınıza gelebilecek herşeyin verilerini şemalar, grafikler ve tipografi desteğiyle ve ayrıntılarıyla sunmaktır. Ayrıca birden fazla girdinin karşılaştırılması da infografikler ile yapılabiliyor.

İnfografikler ortaya çıktığında göze çok güzel, mantığa çok uygun geliyor. Ancak hazırlanış aşamasında çok dikkatli ve detaylı olunduğu da bir gerçek. İnfografikleri hazırlamaya başlamadan önce bilinmesi gereken bazı noktalar var.

1-İnfografik Tasarımı

 • Bir resmin içine çok bilgi yerine kısa ve öz bilgiler doldurarak basit tutulmalı.
 • Bir renk düzenine karar verip onun üzerinde çalışılmalı. Bunu sağlamak için renk şemaları kullanılabilir veya hazırlanacak konuyla ilgili renkler kullanılabilir (örneğin Dexter infografiğinde kırmızı tonlar kullanılmış ve konuyla bütünlük sağlamış)
 • Çok iyi bir araştırma yapmış olmak ve araştırma sonucuna göre çok sağlam istatistik verileri edinmiş olmak her zaman yararımıza olacaktır.
 • Nasıl ki bir kompozisyon metni yazarken ilgili terimleri ve ilgili argümanları kullanıyorsak infografiğimizde de konuyla bütünlük oluşturacak argümanlar kullanmalıyız.
 • Sonuçlar güzelce kontrol edilmelidir
 • İnfografik kim tarafından hazırlanmışsa imzası bir yerlerde mutlaka bulunmalı

2-İnfografik İçinde Kullanılanlar

 • Zaman çizgileri
 • Akış ve venn şemaları
 • Açıklamalı haritalar
 • Grafikler
 • Boyut karşılaştırmalarında benzer ve ölçekli nesneler kullanılmalı (örneğin yukarıdaki resimde koyuluk açıklık oranı, büyüklük küçüklük değerleri)

3-İnfografik Tasarımına Geçmeden Önce

 • İnternette bolca bulunan infografikleri incelemek, çok sayıda infografiği didik didik etmek
 • Hazırdaki infografikleri yorumlamak
 • Araştırma
 • İlgili derslere göz atmak
 • Gerekli yazılım ve araçları edinmek

Gerçek bir avantaj sağlayacaktır.

İnfografiğe giriş hakkında vereceğim bilgiler bu kadar. Bir diğer yazıda örnek infografiklere beraber bakacağız.

İnce Bellim

Çay bardagi by h-yaman
Çay bardagi, a photo by h-yaman on Flickr.

Narinim, ince bellim, sıcak bedenlim… O incecik belinden tutup kana kana içmek içindeki sıcaklığı, çoğu zaman mutluluk sebebim oldu. Sen olmasaydın kalın belli olanların vardı ama onlar hiçbir zaman senin zevkini vermez, veremediler de zaten. İçinin saflığına ve saydam olmana zaten diyecek kelime bulamıyorum.