Daha biz cep telefonunun ne olduğunu yeni yeni kavramaya başladığımız dönemlerde yani Nokia’nın 5110 (takoz) modelini çıkarttığında içinde yılan oyunu olduğunu görünce bir hayli şaşırmıştım.Sonra aradan kısa bir zaman geçti ve polifonik melodi denen icat çıktı geldi başımıza.Sonrasında renkli ekran, foroğraf çekebilenler, mp3 merkezi olanlar derken günümüzdeki çok işlevli telefonlara ulaştık.Günümüzde bir telefonda wap, kamera, polifonik melodi, renkli ekran standart halini aldı.Ve bu standartların biraz daha üstünde ise mp3 merkezi haline gelenler, tam bir bilgisayar işlevi görenler, internet dostu (XHTML destekeli) telefonlar var.Tabi bu kadar teknoloji bizler kullansın diye var.Ben bile emektarımı bir kenara bırakarak (Nokia 2100) onun yerine bir canavar almıştım (Nokia 6630) yaz başında.Neler yapmıyorum ki telefonumla 512MB’lık bir kart ile bilgisayarımı yanımda taşıyorum.MSN’ye giriyorum, sitemdeki youmları onaylayabiliyorum , e-posta hesaplarımı kontrol edebiliyorum, müzik dinleyebiliyorum en baslısından, fotoğraf çekiyorum en kalitesinden (beni gören dişicanlar kaçsın :))…Yani tam anlamı ile kullanmaya çalıştığımı sanıyorum.Ancak yenilikler oldukça tam anlamı ile kullanamıyorum teknolojiyi.Neden mi?işte bu makaleyi onun için yazdım.Cep telefonu dünyasında neler oldu ve hayatımızda nerelerde kullanıyoruz buna beraber bakacağız.Buyrun bakalım.

Ofis Cepte Derk Yok Panik Yok

Geçenlerde bir arkadaşım dışarıdayken bana sms atmış bir konu hakkında döküman istemek için.Ben de hemen telefonumu kontrol ettim ve dökümanın yanımda olduğunu gördüm ve hemen kendisine e-posta olarak gönderdim.Ve arkama yaslanıp teknoloji budur dedim.Gerçekten de öyle.Artık telefonlarımız Word, Excel, Power Point, PDF gibi ofis içerikli dosyaların birçoğunu çalıştırabiliyor.Onların sayesinde yolculukta canımız sıkılmıyor.Telefona yükleyeceğimiz bir e-kitabı yolculuk sırasında açıp okuyabiliriz ve arka fonda güzel bir müzik :D.Yani bir diğer bakış açısıyla dökümanlarınızı, bilgi kaynaklarınızı her zaman yanınızda taşıyorsunuz ve gerçekten de bu mükemmel bir olay.

MP3, Fotoğraf ve Video Üçlüsü ile Eğlenci Merkezi

Özellikle mp3 olayı çok hoşuma gidiyor.istediğim parçaları bilgisayardan telefona USB kablosu yardımı ile yüklüyor sonra çalma listemi oluşturuyorum.Kulaklığı da takınca mp3 playerlara taş çıkartıyor.Ha eğer eğer telefonunuz destekliyorsa bilgisayarınızda kayıtlı olan çalma listesini telefona aktarıp yeni liste oluşturma zahmetine girmiyorsunuz.Ohh ne güzel hadi afiyet olsun. Ve fotoğraflara gelince; o da tam bir teknoloji nimeti.Arkadaşınızla geziyorsunuz ve karşıdan bir kız geliyor ne yaparsınız?Hemen sarıl telefona aç kamerayı çek götür evde bak.Eğer hoşuna giderse bas teklifi :D.Tabi ki şaka.Artık sokaklar malzeme yuvası, enteresanlık kokan mekanlar her an karşınıza bir şey çıkabilir.Yanımızda fotoğraf makinesi yok ama telefonumuz var.O halde hemen çekiyoruz bu durumu.Aynı şey video için de geçerli.Tabi telefona yüklenilen porno filmler, kafa kesme videoları hariç :(.

Ve internet

Artık birçok telefon XHTML desteği ile hemen hemen her sayfayı gösterebiliyor.Mesela ben bilgisayarımdan uzak kaldığım zaman cep telefonumdan GPRS ile bağlanıp yorumları onaylayabiliyorum.Ayrıca e-posta hesaplarıma bakabiliyorum.Hatta Google’ın Gmail servisi olayı aşıp Mobile Gmail versiyonunu hazırlayınca direkt mail bile yazabiliyorum :D. Yani bilgisayardaymış gibi internetimi kullanabiliyorum.Ayrıca destekleyen bazı sitelere cepten çektiğim fotoğrafları direkt yükleyerek fotoblog oluşturabiliyorum.

Gördüğümüz gibi telefon dünyasında neler değişmiş neler.Ama hak veriyorum.insanoğlu bile gün gün değişiyor.Sonuçta onlar da insanoğlunun ürettiği şeyler ve doğru orantılı olarak değişeceklerdir :D.

Biraz yüzeysel de olsa telefonlarla ilgili ilk ciddi makaleme giriş yaptım.inşallah devamı gelecek.Bir sonraki yazımda intern ile telefonun etkileşimli olarak kullanılmasını anlatacağım.Yani bir nevi cep telefonu ile Web 2.0.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Bende 2 yıldır symbian işletim sistemli nokia ‘lar var kaç kez internete girip de msn e veya mailime girdim acaba. Ya yalan dolan işler bunlar kandırımaca geçirmece yapıp parayı dayayıp aldırıyorlar sadece.

Arkadaşlar Türkiye’de GPRS den mobil olarak internete bağlanabilirsiniz o da baya kötü. Hiç bir telefon bile bir siteye girip gezilemiyor, maillere bakma fln çokda umrumdaydı en kötü ihtimal ile her yerde net cafeler oluyor oradan bakarım. Ha yok bunlar beni kesmiyorsa laptop’umu yanımda gezdiririm artık çoğu yerde wireless var. Yok büyük geliyorsa kendime bir pda alırım adam gibi cep bilgisayarım olmuş olur. Yani hiç kimse bu işler için telefon almasın.

Ayrıca nokia alacak olan arkadaşlar symbian 8 üstü mümkünse yenilerden 9 serisinden alın çünkü yavaştır 9 un altı. 6630 fln symbian 7 kullanıyor yanlış hatırlamıyorsam ve bence gayet yavaş. symbian sürümleri yükseltilemez daha doğrusu yalan yanlış yollarla yükseltip iyice yavaşlamasına neden olursunuz.

Telefona para vereceğinize kendinizi güzel bir mp3 player alın işinizi görecek bir telefon ufak min. 5mpx lik fotoğraf makinası alın. Ha bunların hepsini taşıyamam derseniz. iPod nano iyi resim çeken bir telefon makinası alın. Sonyericsson ların 2megapixellik telefonları işinizi görür kesinlikle daha iyidir ve daha kullanışlı olur.

Bana göre teknolojinin büyük nimetlerini minnacık telefonlar ile Türkiye şartlarına kullanmak saçma ve çok masraflı. iPod’umu ve 10x optik zoomluk digital makinemi çok seviyorum. Telefonmu ? sadece kız arkadaşımla konuşmak ve mesajlaşmak için kullanıyorum.. Gerisi boş…

Herkes senin gibi zengin olmayabilir.Laptop, PDA, mp3 player (iPOD), 10X zoomlu dijital kamera alacak kadar.Mesela benim bunları alacak param yok 😉 ama mobil olarak taşımam gerekiyor bunların hepsini.Bu durumda yavaş da olsa, S7 işletim sistemi de olsa 6630 telefonum yardımıma koşuyor.

Zengin değilsen ne işin var gprs den internete giriyorsun bana göre fasa fiso bunlar. 6630 a vereceğin paraya 100-200 ytl daha koyup ipod iyi bir fotoğraf makinası ve ikinci el bir cep telefonu alabilirsin. Ve aynen ben böyle yaptım. BU işin zenginlikle alakası yok. benim cep telefonumu satarsam şu an 150ytl ediyor oradan düşün. cebimde 1 milyarlık telefon yanında 2 milyarlık daha malzemem yok. Sadece aklını kullanmak ve biraz tecrübeli olmak lazım şu söylediklerimi anlamak için.

Tabi ki hocam bak burada ipod vb bir şeyi yurtdışındakinin 2 kat pahalısına alıyorsun. http://www.bhphotovideo.com bu siteden fotoğraf makinası aldım. Aldığım fotoğraf makinası ilk çıktığında TR’de 1.000ytl ye satılırken (içinde 64mblık kartı var)
Ben aynı ürünü 64 512mb lık extra kart iyi bir dürbün kargo ile 400$ a aldım. Ötesini sen düşün. Ve ikinci gün bitmeden amerikadan buraya geldi. Olay parada pulda değil araştırmada ve tecrübede eğer bir şey alacaksan bu siteyi şiddetle tavsiye derim.

Bir cevap yazın

*