XML Ayrıştırma Hatası

Bloglarımı yeni sunucuya taşıyalıdan bu yana RSS beslemerinde problem varmış. Varmış diyorum çünkü RSS okuyuculara içerikler düştüğü için bir problem olmadığını sanıyordum. Hata “XML Ayrıştırma Hatası Line Number 2 Column1”  şeklindeydi. Kısa bir Google aramasından sonra hatanın bir boşluk yüzünden olduğunu öğrendim fakat hangi dosyada ve nasıl olacağı hakkında bir bilgi sahibi olamadım. Biraz daha kurcaladıktan sonra Friend Feed’e başlık açtım. Sağolsun Meriç Dağlı ve Turgay Temir bir hayli yardımcı olmaya çalıştılar fakat çözümü yine bulamadık. Sonrasında bu işin piridir, 1 bilenidir deyip Teakolik’e müracatta bulunduk. Kendisi bizzat inceleyip sorunu çözdü. Şu anda RSSlerde bir problem yok. Ha kendisine sorduk nasıl çözdün diye, o da bizi buraya tekrar yönlendirdi 🙂

Google Hatası ve Translate

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Google arama sonuçlarında çıkan hatayı birçoğumuz gördük. Hata, arama sonuçlarında çıkan sitelerin hepsini “bu site bilgisayarınıza zarar verebilir”  olarak göstermesiydi. Bağlantıya ulaşılmak istendiğinde de aynı hatayı veriyordu. Yaklaşık yarım saat süren bu hatayı birçok kişi orda burda hack iddiaları ortaya koysa da hatanın Google’ın kendinden kaynaklandığı barizdi.

Continue reading

Hata Vermekteyiz, Özür Dilemekteyiz

Sitemiz akşamları sessiz tenha bir mekan iken gündüz saatlerinde hata yumağına dönüşen bir görüntü izlemektedir iki gündür.  Hatanın kaynağı bende değildir. Kaynak sunucudan kaynaklanmaktadır. Kanımca sunucuyu yöneten kişicanlar poker oynuyorlar ve siteleri unutuyorlar 🙂 Hataları düzeltebilmek adına ben dahi panele ulaşamamaktayım. Böyle bir durumda benden de çok fazla şey beklemeyiniz. Kaskınızı birkaç gün takarak siteye giriş yapınız. Sonra kafanız gözünüz karpuz misali iki parçaya ayrılabilir Allah muhafaza. Hata bildirimini e-posta yolu ile bana bildiren arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim. En kısa zamanda sorunu aşacağımızı umuyorum. Aşamazsak da taktir-i ilahi diyerek yapacağız birşeyler. Yazılarımı yine esirgemeyeceğim inşallah. Son olarak şu hata salatasının demleri bittikten sonra birtakım eklentileri kaldırmayı düşünüyorum (janjansallar, anket vb.). Önümüzdeki günlerde tadilattayız notunu görürseniz de şaşırmayınız. Zira bu şaşkınlık bir Petek Dinçöz-Can Tanrıyar evlenme olayındaki mertebeye ulaşabilir. Kalın sağlıcakla.

Sürüm Yükseltme Notları

WordPress’in hemen hemen ayda bir veya iki defa yeni sürüm çıkartmasına rağmen ben güncellemeyi sevmeyen birisi olarak 2.0.4’de takılı kalmıştım. Ancak oluşan açıklar ve bana yapılan uyarılardan sonra sürümümü geçen hafta yayınlanan WordPress 2.2.2’ye yükseltmek zorunda kaldım. Yükseltme işlmini Gürkan yaparken ben hataları gidermeye çalıştım. Aslında hazırlıklıydık oluşacak hatalara karşı fakat hiç beklemediğimiz hatalar meydana geldi. Şimdi bu hatalara sıra ile bakalım.

Continue reading