Dün MSN’ye gireyim dedim bi baktım 4 tane mail gelmiş.Kendi kendime kimdendir acaba derken açtım baktım.istanbul’da bi arkadaştan gelmiş.Hepsi de aynı vatandaştan.Neyse girdim baktım.Mailde yok bu maili 10 adrese gönderirsen isteklerin yerine gelecek filan diyor.ikinci maile geçtim yine ona benzer birşey.3 ve 4’ü okumadan sildim zaten.Ya anlamıyorum ben bu insanları.Kardeşim nereden çıkartıyorsunuz böyle aptalca şeyleri.Bunlar vakit kaybından başka hiçbirşey değil.Bazen Peygamber Efendimiz’i de alet ediyorlar ya o çok ağırıma gidiyor.Ha bir de bi kaç hafta önce MSN’nin kapanması ile ilgili bir saçmalık meşgul etmişti gündemi.Bi mail geliyor ve “bu maili en az 10 kişiye göndermezsen senin adresin otomatik olarak kullanılmayanlar listesine alınacak ve bir hafta içinde kapancak” şeklinde aptalca bir ifade yer alıyor.Valla bu mail 1 sene önce de gelmişti ve ben hiçbirşey yapmadım.Adresimi de hala kullanıyorum.Diyeceğim o ki bu tür şeylere inanmayın.Hepsi uydurma ve gerizekalı die tabir edilen kişilerin aptalca davranışları.Hadi kalın sağlıcakla sabah sabah gerildim yine…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bu tür postaların gerçekle ilgisi yoktur ve oluşturulan bu zincir mail’ler sayesinde sürekli forward edilen bu mail’ler döner dolaşır mail’i yazan kişinin eline geçer. Bedava Nokia cep telefonu kazanma şansı ile ilgili mail’de rastladığım gibi, bazı e-mail adresi tacirleri, mail’i forward ederken kendisine ait e-mail adresinin Cc bölümüne eklenmesini isteyecek kadar ileri gidip açık verebilmektedir.
Bunun gibi daha birçok e-mail adresi ele geçirme yöntemi mevcuttur. Hatta arkadaşlarınıza yolladığınız zararsız gibi görünen şiir, karikatür içerikli mail’ler başkalarına forward edildikçe, mesaj alanında görüntülenen forward mail listesi yine spamcıların eline geçmektedir.
Bir şekilde toplanan bu mail adresleri daha sonra e-posta adres CD’leri şeklinde pazarlanmakta ve illegal ürün tanıtımları için bu e-mail adreslerine gönderimler yapılmaktadır. İşte spam dediğimiz, hiç tanımadığımız kişi veya firmalardan istemediğimiz halde e-mail adresimize gönderilen e-mail’lerdir.

Kaynak: http://www.macline.com.tr/dergi_subat04/dosya.htm

Bir cevap yazın

*