Google bütün internet kullanıcılarını düşündüğü gibi tasarımla veya programlama uğraşan bizleri de çok düşünüyor ve bu doğrultuda servisler açıyor. Bir dönem önce “Google Code Saerch” servisi ile herhangibir programlama dilindeki kodları aratma imkanı sağlamıştı. Şimdi de hazırladığımız sitelerde oval köşeli menüler, çerçeveler yapmamıza yardımcı oluyor. Özellikle grafik programlarında orantılı bir şekilde oval köşeleri hazırlamak zor oluyor. Google’da bunun için bizlerin hizmetine şuradaki imkanı sunmuş. Rengini, arkaplan rengini, hangi köşe olduğunu, yüksekliğini, genişliğini belirttiğimiz taktirde bize pürüzsüz, tam anlamı ile mükemmel köşeler oluşturuyor. isterseniz biraz daha detaylı inceleyelim bu hizmeti.

Bu hizmetten yararlanmak için önce şuraya ışınlanıyoruz. Ekranda turuncu sol üst köşe durmakta. Şimdi biz istediğimiz şekilde, renkte bunu nasıl ayarlayacağız. Gerçekten çok basit. Tarayıcımızın adres çubuğundaki adres ile yapacağız herşeyi. Şimdi aşağıda resimde numaralandırdığım bölümlere göre köşeleri nasıl hazırlayacağımıza bakalım.

Bölüm 1 Color(Renk) “C”: Bu bölümde rengini yazıyoruz. Örnekğin “c=FF6600” turuncu bir renk veriyor. “FFF” beyaz renk gibi…

Bölüm 2 Background Color (Arkaplan Rengi) “bc”: Oluşturduğumuz köşenin kullanacağımız yere göre arkaplan rengini belirliyoruz. Buraya’da az önceki gibi renk kodlarını yazabileceğimiz gibi white, black, blue gibi isimlerini de yazabiliriz. Örnek bc=blue”.

Bölüm 3 Width (Genişlik) “w”: Köşenin genişliğini belirlediğimiz alan. Değeri pixel türünden. Eğer 50px genişlikte bir köşe istiyorsanız “w=50” şeklinde değer atamanız gerekiyor.

Bölüm 4 Height (Yükseklik) “y”: Köşenin yüksekliğini belirlediğimiz alan. Değeri pixel türünden. Eğer 50px yükseklikte bir köşe istiyorsanız “y=50” şeklinde değer atamanız gerekiyor.

Bölüm 5 Konum “a”: Bu değerde de hangi köşeyi oluşturmak istiyorsak onu yazıyoruz. Mesela sol üst köşe için “a=tl” değerini giriyoruz. “TL” top-left değerinin kısaltmasıdır. Aşağıdan hangi değerin hangi köşeyi ifade ettiğini görebilirsiniz.

  • tl:top-left; üst sol
  • tr:top-right; üst sağ
  • bl:bottom-left; alt sol
  • br:bottom-right; alt sağ

Eğer oval köşeleri CSS ile nasıl oluşturacağınızı da bilmiyorsanız ya da incelemek isterseniz Erhan’ın “CSS ile Yuvarlak Köşeler” isimli makalesine göz atabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

güzel bişey. Ayrıca ben de birşeyler keşfettim. 🙂 1. bölümde de renk kodu olarak ingilizce karşılığını kullanabiliyoruz. Belki siz de bulmuşsunuzdur. 🙂

Süper makale olmuş 🙂 Google baba yine iş başında yeni keşfettim..Olsayi yakuterin makalesini okudum nasıl görmedim ben..Teşekkürler H-Yaman

MÜTHiŞSiNiZ YA ESADÜFEN GiRDiM SiTENiZE BAYILDIM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DiLiYORUM iYi GECELER

Bir cevap yazın

*