Formlar da web 2.0’nin değişim sürecinde büyük rol oynamış gizli kahramanlardandır aslında. internette her yerde karşımıza çıkıyor onlar. iletişim sayfalarında, yorum sayfalarında, ziyaretçi defterlerinde, forumlarda ve daha aklınıza gelebilcek binlerce yerde mevcuttur onlar. Görevleri ise ziyaretçiden aldığı bilgiyi gerek site yöneticisine gerekse sitedeki diğer insanlara duyurmak, iletmektir. Eğer web işi ile uğraşıyorsanız bir de bu formları hazırlamakla meşgul olmak durumu söz konusudur. Bazen duvara tırmandırırlar, bazen hemen oluverirler 🙂 Bu yazıda tanıtacağım servis aslında form oluşturmanın hiç de zor olmadığını bizlere gösteriyor. Hatta göstermiyor direkt formu paket yapıyor 😀

Jot Form adındaki bu site ajax’ı bolca kullanmış, web programcılara ve belki de daha amatör kişilere (mesela ben(:) kolaylık sağlamak için kurulmuş. Sitede form oluştururken kullanabileceğimiz bütün nesneler yer alıyor. Siteye ilk girdiğinizde sol tarafta oluşturmak istediğiniz formun önizlemesi mevcut. Sağ tarafta ise “Toolbox” yazan kısımda; form öğeleri, “Power Tools” yazan kısımda form öğelerini güçlendirmek için kullandığımız resim, renklendirme ve buna benzer şekilmatik zımbırtıları, html kodlarını, şifre kutusunu, doğum günü öğesini koyabiliyoruz. “Payment Tools”  kısmından eğer bir alışveriş sitesi için form ya da ona benzer bir form oluşturacaksanız altına ödeme şekli logosunu yerleştirebiliyorsunuz. Son olarak sol kısımda “Properties” kısmından eklediğiniz form öğesinin özelliklerini, değerlerini girebiliyorsunuz ki bu servisin en hoş tarafı da bu olsa gerek. Sürükle bırak, sürüklemeden bırak gibi yöntemler çalışıyor :D. Sol tarafa eklediğiniz öğe doğal olarak ecnebice yazacağı için texte yani formda ecnebice görünen o yazıya tıklayınca o kısım aktif oluyor ve size düzeltme imkanı veriyor. Türkçe karakteri şükürler olsun ki destekliyor 🙂

Sitenin form ile ilgili özellikleri bu kadar olsa da kullanılabilirlikle ilgili detaylar unutulmamış. “My Form” kısmından daha önce yapmış olduğunuz formlara erişebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz formu diğer insanlarla paylaşma imkanı da veriyor. Böylece farklı form fikirleri de üretilmiş oluyor.  Ayrıca sitede dersler de yer alıyor. Bir forum ve bloga da sahip. Form oluşturmak için çırpınanlara asprin niyetine gelebilcek bir servis. Eeee, daha ne olsun?

Servise ışınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

16 comments

benzeri bir servis bende görmüştüm ancak o sınırlıydı 🙂 teşekkürler hamdi, teşekkürler web 2.0 🙂

teşekkürler hamdi bize böyle haberleri ulaştırdığın için. hele ki benim gibi ajaxtan php den az anlayanlar için. muhteşem kolaylık yau 😀

çok guzel bir ışınlanmaydı 🙂 Guzel bir servis Bilgilendirme için teşekkür ederim

Valla arkadaşım çok güzel bir site önermişsin. Aslında aylardır aradığım şey bu eğer çalıştırabilirsem. Ama benim aklıma takılan bir şey var. Bu form bahsettiğin siteye bağlı mı çalışıyor. Yani ben daha önce benzer bir siteden ziyaretci defteri oluşturdum. Site kapanınca defter sizlere ömür… Aynı şey olacaksa hiç uğraşmayalım. ama eğer sadece html yazmamıza yardım eden bir şeyse, gerçekten olağan üstü. Deneyimli biri olarak cevabını bekliyorum. İyi tasarımlar:)))

Hamdi kardeş seni çok meşkul etmiyeceksem bir şey daha soracağım. ben bu siteden istediğim gibi güzel bir form yaptım. fakat bu sanki o siteye bağlı olarak çalışıyor. html kodlarına baktığımda “http://turk.jotform.com/js/form.js?v2.0.998” olarak sanki bağlantı görünüyor. yarın bu sitede bir sorun olursa dolayısıyla benim formda işlevini yitirecek. ben bunu bir kaç ziyaretci defterinde yaşadım. bunu nasıl çözeriz. bana bir yol yordam anlatabilirmisin. şimdiden teşekkürler, saygılar.

Güzel Bir Yazı Amaa Bu Siteyi Biliordum Ama genede Teşekkürlerr

jotform işini aksatmaya başladı !!! artık her özelliğini kullanamıyorum !!! :@

gerçekten çok işime yaradı paylaşım için teşekkürler

gerçekten güzel bir site gayet güzel formuda oluşturdum ancak bunu nasıl kaydedicez yada kodları nasıl alıcaz yardımcı olurmusunuz ?

Bir cevap yazın

*