Ben sözü Cem’in şuradaki yazısına bırakıyorum.

“Şimdi bu başlığı görünce, “o da ne oluyor ki?” diyorsunuzdur. Hemen anlatayım. Z-Blog listesi, Marc Collier tarafından başlatılmış, Technorati‘nin backlink yöntemini kullanarak blogları sıralama düşüncesine karşı (A-Blog Listesi deniyor), bloggerların diğer blogları sevdiklerini(love-link) göstermek ve o blogların daha iyi bir sıralamayı hakkettiklerini belirtmek için diğer bloglara bağlantı vermesi ile oluşturulan bir listeden ibaret. Bloggerlar tarafından oluşturulan el yapımı bir liste. Yani bloggerların birbirlerine link vererek zenginleşmeleri.

Bu olaya katılmak için yapmanız gerekenler ise şöyle;

  1. Yeni bir blog yazısı oluşturun.
  2. Aşağıda verdiğim listeyi olduğu gibi kopyalayın ve yazınıza yapıştırın.(Yani aşağıda belirttiğim “işte benim Listem” ve “Aldığım Orjinal liste” altındaki bağlantıları yazınıza ekleyin.. Listeyi oluştururken bağlantıların doğru olarak girmeye özen gösterin, metin tabanlı bir listenin katkısı olmayacaktır.)
  3. Listeye eklemek istediğiniz bağlantıları ekleyin. (illa listeye, bu yazıyı gördüğünüz blog dışında, bir blog eklemeniz gerekmiyor, listeyi olduğu gibide yayınlayabilirsiniz ama önemli olan kendi blog linkinizi kesinlikle eklememeniz.)
  4. Bu olayı hangi blogdan gördüyseniz o blogun adını listeye ekleyin. Yani, bu yazıyı aYYaS Blog!dan gördüyseniz, listeye aYYaS Blog!‘u ekleyin.
  5. Biraz öncede belirttiğim gibi kesinlikle kendi blogunuzu eklemeyin.
  6. Eklediğiniz bağlantıların anasayfalara gittiğine emin olun.
  7. Yazıyı yayınlayın.

Bu olayın blogunuzun backlink sayısına, Google Pagerank’ine, Technorati sıralamasına ve site hitlerinize katkısının ve yeni blogları keşfetme imkanınızın olacağını söyleyebilirim. internetteki bir çok blog bu yöntemi kullanarak, özellikle technorati sıralamasını daha iyi bir noktaya getirdi, ve blogger bu olayı çok başarılı bulduklarını belirttiler. Durum böyle olunca Türk blogları içinde fena olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca yazıyı yazarken, belirttiğim bazı kurallarada değinirseniz pek hoş olur.

Ben, bu olayı tam olarak şuradan gördüm ve o blogun belirttiği listeye eklemeler yaptım. Son olarak bu olaya katılmak için aşağıda belirtilen listede olmanız gerekmiyor.

Cem‘in anlatımıyla olayın kısaca özü böyle.

Kendi Listem

Hoplayan Manda
aYYaS Blog!
Fatih Hayrioğlu
Bunalım
Nahnu
Srrnet
Falan Filan
Fatalite

aYYaS Blog!dan aldığım orjinal liste;

Stellify
Teknoseyir
dmRy
Cisday
Yakuter
Sweet Blog!
KatiLkurbaa
Skykhan
GfxDizayn
grkn.net
Shotgun Marketing Blog

BrandSizzle
bizsolutionsplus
Customers Rock!
Being Peter Kim
When the tracer fails to hit
Salamangkero
Typies
manila needs dextrose!!
PWiT: Philippine Week in Tech
Inevitable Karma

 

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

linklerin arasında kendi linkinin olmaması gerekiyor benim anladığım kadarıyla.Orjinal listede senin link var.

Bir cevap yazın

*