Hafta başından beri alim-i internet Youtube’da yayınlanan bir video ile çalkalanıyordu. Video bir Yunanlı (görünen kısmı) bir yaratık tarafından yayınlanmış. Video Ulu Önder’i küçük düşürücü, milli değerlerimizi aşağılayıcı içerikteydi. Sonrasını ise hep birlikte izledik. Önce bizler yani Türk internet kullanıcıları Youtube’a videonun silinmesi yönünde arzda bulunduk. Daha sonra da Youtube videoyu yayından kaldırdı. Fakat olay bununla bitmedi ve mahkemeye taşındı. Şimdi ise mahkeme sonucuna göre Youtube’a Türkiye’den erişim yasağı Telekom tarafından dün öğle saatlerinde konuldu. Siteye girmeye çalıştığınızda karşınıza “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir !…www.youtube.com sitesine erişim istanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2007/384 sayı ve 06.03.2007 tarihli kararı gereği engellenmiştir.Access to www.youtube.com site has been suspended in accordance with decision no: 2007/384 dated 06.03.2007 of Istanbul First Criminal Peace Court.” şeklinde bir yazı geliyor. Acaba pire için yorgan mı yaktık yoksa yorgan için pire mi?

Önce bu videoyu yayınlayan gerçekten bir Yunanlı mı onu bilmek lazım. Belki Yunanlı süsü verilerek başkaları tarafından yapılmış da olabilir. Yunanlı veya değil kim yaptıysa gerçekten hiç hoş olmayan bir içerikti burada mutabıkız fakat aynı şekilde biz de onların değerleri ile dalga geçerek cevap verdik bir video ile. Aynı yöntem aynı değerler yer alıyordu bizim yayınladığımız videoda da. Onlar Youtube’a erişimi yasakladı mı? Hayır. Önce bunu yayınlayan bulunup cezai yaptırımlar uygulanabilirdi.

Mahkeme Kararı ve Sonuç

Mahkemeye göre en başta saydığım niteliklerden dolayı erişim yasağı konması şeklinde bir sonuç çıktı. Ben her zaman mahkeme kararlarına saygı duymuşumdur fakat mantıklı, akla uygun olduğu taktirde… Halbuki bu olayda çıkan sonucun çok mantıklı olmadığını hepimiz idrak ediyoruz. Mahkeme bir an önce kestirip attı bana göre. Ne bir aşartırma ne bir inceleme… Sadece sitede yayınlanan video delil olarak mahkemeye sunuldu. Sonra da “gereği düşünüldü” denilip “sanık Youtube’un sınırdışı edilmesi” şeklinde karar verildi. Halbuki gereken incelemeler yapılsaydı, pire için yorgan yakılmasaydı, azıcık ileriye gideceğim ama devlet büyüklerimiz gerekli yerlerini oynatıp oturmak yerine çalışsalardı şimdi olan bu aşamadan belki de çok farklı yerlerde olacaktı. Daha mantıklı kararlar verilecek, yüklediğimiz videoları izliyor olacaktık.

Youtube’un izleyeceği Yol

Bence bu karar Youtube’u değil bizleri yani Türk internet kullanıcılarını cezalandırmak olacaktır. Sonuçta Youtube günde milyonlarca ziyaretcisini yine çekecektir. Türkiye’den kaybı fazla olmayacaktır. Youtube’un umrunda bile olmayacağız. Youtube’a bu konuda ben çok da kabahat bulamıyorum. Neden mi? Çünkü günde binlerce video upload ediliyor sisteme ve bunları kontrol etmek neredeyse imkansız. Bu olay aynı eski Hemen Paylaş’ın olayına benzedi. Hemen Paylaş da içeriklerinde mp3 ve diğer metaryalleri barındırdığı için aptalca bir mazeret yüzünden kapatılmıştı. Youtube’un tek hatası videoyu geç kaldırmakta oldu. Fakat şu da var ki; bahsi geçen video mahkeme kararı ile kalkmadı. Yine internet kullanıcıları tarafından kaldırıldı. Nasıl mı? Tabi ki gereken mercilere haber vererek. Değilse mahkeme sonucu daha çıkmadan video çoktan silinmişti. Yani mahkeme aslında sadece boşu boşuna, bir şey yapamadılar demesinler diye kapatma kararı aldı.

Olaya “aa iyi olmuş, iyi ki kapanmış” diyenlerin gözünden bakacak olursak da halimiz harap!!! Unutmayın ki site açık kaldığı süreç içinde biz o videoyu fark ettik ve sonrasında bu olaylar gelişti. Şu an Youtube’a giremiyoruz. Peki yeni videoların yayınlanıp yayınlanmadığını, yine milli değerlerimizin küçük düşürüldüğünü nereden bileceğiz. Devlet büyüklerimiz mi takip edecekler? Onlar takip edemezler çünkü ayakta uyuyorlar 🙂

Yazının sonunda bir “h-yaman yorumu” yapmak icap eder. Efem bana göre ekşi sözlük gibi olacaktır bu olayın sonu da. Önce kabadayılık taslanacak sonra paşa paşa açılacaktır. Büyük ihtimalle sizler bu yazıyı okurken birçoğunuz Youtube’a erişebiliyor olacaksınız. Ha unutmadan komik bir dipnot; bu engellemeyi Telekom uyguluyor fakat Telekom IP yönlendirmesi ile siteye erişilebilineceğini unutmuş sanırım :D. Umarım bu durum kısa sürede düzelir ve böyle bir olay ile tekrar karşılaşırsak aynı hataya düşmeyiz. Bunlar sadece bizim dikkatimizi çekmek için, sadece bizleri kızdırmak için. Tırsıp da alakasız yerleri erişime kapatmak için değil!!! Basınımız da azıcık adam olsa pek bir güzel olacak. Bu olayları bu hale getiren yegane varlık aslında basın kuruşlarının yaptığı yaygara niteliğindeki haberler.

Bu konu ile ilgili Cem şurada, Gürkan da şurada birer yazı yayınlamışlar. Onlara da gözatmanızı tavsiye ederim. Daha mantıklı kararlar alabildiğimiz günlere ulaşmak umuduyla…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Kısa ve öz olarak ;

Yangına körükle gitmenin bir alemi yok. Ayrıca onların yaptığı terbiyesizliğe aynı terbiyesizlikle cevap verilen videolarda vardı.Öğrenemedik nasıl tepki koyulacağını bu gidişlede öğrenmemiz zaan alacak.Ama bizler göremeyeceğiz.

O zaman bütün iletişim kanallarımızı kapatalım

Ne Ermeni meselesi kalır,Ne kürt meselesi kalır,Ne Irak meselesi kalır Devekuşu gibi toprağa başımızı sokar yaşarız ama bilmeyizki kıçımız halen açık 🙂

Türkiye Cumhuriyeti’de yaşanan yüzlerce trajikomik duruma buda eklendi o kadar,video kaldırılmış tı zaten,Türkiye’de zaten desteklenebilecek bir durum değil,öyle ise bu kapatma kararı çok saçma olmuyormu?

Saçmalarımızdan Seçmelerimiz işte…

Kimse Türkiye Cumhuriyeti ve Ulu Önder Atatürk hakkında aşalıyıcı hareketler iceren sözler söyleyemez.

YouTube paylaşım sitesinin bir milleti ve onun liderini bu derece aşağılayan görüntülere nasıl izin verdiği tartışma konusu. Çünkü aynı YouTube, ABD Başkanı Bush ile ilgili çok basit ve sıradan bir animasyona sansür uygulamıştı.

Sadece bu da değil… Ünlü futbolcu Ronaldo’nun sevgilisi olan mankenin görüntülerini de dava üzerine yayından kaldırmıştı.

Ancak Türkiye, Türk ulusuna ve onun kurucusu olan Ulu Önder Atatürk’e yönelik ağıza alınmayacak küfür ve çirkin tanımlamaları yayınlamakta sakınca bulmadı.

ilk 2 yorumu yapan arkadaşimiz belli oluyor ki siz atalarınızı sizin soyunuzu kurtaranları bilmiyorsunuz yaptiğiniz yorumlara bak bizim atamıza yapılan saygısızlıkmı önemli yoksa 2 kuruşluk sitemi önemli sizler böyle yaparsanız zaten bizim devletimizin milletimizin bu seviyelerde olması çok normal Atatürk bu devleti bu ülkeyi bizlere bıraktı ama sizin gibiler yüzünden yakında dvlet bile kalmıyacak herhalde yazıklar olsun diyorum başka bişey demiyorum…
Son olarak yazarımız son cümlesine cvp:
YORGAN iÇiN PiRE YAKTIK.
NE MUTLU TÜRKÜM DiYENE…

@Erdinç, o zaman kapatalım bütün siteleri her tarafa erişim yasağı konsun. Hatta kapatalım inerneti de ne gerek var. Sizin anlayışınıza göre Türklük kafayı aşağı gömerek oluyor ya işte biz de kafayı gömelim aşağı çıkarmayalım hiçbir yana. Size tek soru. Şu an giremiyorsunuz siteye. Peki belki o görüntülerden daha da beterini yayınladırlar. Kimin haberi olacak da kaldırılacak?

@Erdinc, bu şekilde vatan, millet, sakarya ile milliyetçlik yapınca olmuyor bu işler hamdinin mesajına katılmakla beraber… Atatürk’ün hayatını ve hoşgörüsünü incelemeni tavsiye ederim ki TÜM DÜNYA bilmektedir onun ne kadar YÜCE BiR ÖNDER OLDUĞUNU aptal bir rumun yaptığı bir video Atatürk’e kesinlike zarar veremez…. Ayrıca olayın çıkış noktasını araştırmanı tavsiye ederim.. Senin söylediklerinin Atatürkçilük ile alakası yok çünkü Atatürk her daim özgürlüğü savunmuştur ve illaki onada hakaret edenler olmuştur biz bunnarı kapatarak bu hakaret edenlere cevap veremeyiz aksine onların ekmeğine yağ süreriz!!! Kendimizi ilim,bilim,teknoloji, özgür düşünce,ak,hukuk alanında geliştirisek ve onlardan üst seviyelere çıkarsak ancak cevap verebiliriz!! kafayı kuma sokarak değil…

ben diyorum ki bu videoyu yayınlayan kim::::::::::::?

yabancılar!

türkiyede siteyi yasaklayınca yabancılar izleyebiliyor mu?

evet!

bu yasak mantıklımı oluyor,yerindemi oluyor,ben zaten böyle bir şeyi tasvip etmiyorum ki,kapatabiliyorsan git danimarkada kapat:)

burası türkiye,hep böyle traji komik…

kimsenin saygısızlığa göz yumduğu falan yok,meseleyi biraz düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız…

Aslında Erdinç arkadaşa şu soruları yöneltelim ;

** Atatürkün Nutuk adlı kitabını okudunmu ?
** Türkiye ve Atatürkü bu kadar seviyorsan bunlar adına bugüne kadar yaptığın
3 şeyi sıralarmısın ?
** Sence Atam izindeyiz ne demek ?

youtube açıldu ama ben im en çok istediğim şey;

(APTALCA) milliyetçilikleri yüzünden kendileri bile anlamadıkları birşeye sırf atatürk içinde mevzu diye kapatılsın asılsın kesilsiin…….

ii Ki KAPATILDI DiYENLER;
SAKIN O SiTEYE GiRMEYiN ÇOK FENA OLR…

Bir cevap yazın

*