Youtube artık video paylaşım sitesinden öte müzik konusunda da ziyaretçilerine hizmet verme konusunda oldukça iddialı. Bunu ilk olarak çalma/oynatma listeleri hazırlama özelliğini kullanıcılarının hizmetine sunarak ilk adımı atmıştı aslında. Şimdi de sadece müzik videolarının yayınlandığı bir bölüm açarak kullanıcıları Fizy gibi müzik paylaşım sitelerine göndermektense kendi içinde tutmayı hedefledi. Peki bu yeni bölümde neler var? Birlikte bakıyoruz şimdi.

Youtube Music Discovery‘de karşımıza üst resimdeki gibi bir sayfa çıkıyor. İlk olarak kutucuğa dinlemek istediğimiz sanatçının adını yazıyoruz.  Sol tarafta dinlediğimiz parçanın videosunu ve benzer sanatçıları görmek mümkün. Sağ kısımda da sanatçının parçalarının olduğu liste yer alıyor. Yine sağ kısımdaki sekmelerden karışık çalma, benzer sanatçılara ulaşma, popüler sanatçıları görmek de mümkün.

Bence böyle bir hizmet aslında çoktan verilmeliydi. Çünkü birçok ziyaretçi müzik dinlemek için ziyaret ediyor Youtube’u. Fizy’nin yükselmesiyle o gruptaki ziyaretçiler Fizy’ye ziyarette bulundular. Artık Youtube’a da bu yönüyle ilgi artacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Bu servisi gerçekten ben de seviyorum, son zamanlarda bayağı takılır oldum 🙂

Güzele benziyor ama benim gözümde Fizy’nin yeri ayrı.Fizy Türklerin gururu =)

Bir cevap yazın

*