Geçtiğimiz haftalarda video paylaşım sitesi Youtube daha önceki gibi Atatürk hakkında kötü içerik barındırdığı için kapatılmıştı. Son kapatmada IP engellendiği için OpenDNS ve diğer yöntemler de fayda etmedi proxy haricinde. Fakat bu son kapatma kararından sonra Türk internet kullanıcılarının da tepkisini çekti bu durum. Açılıyor, açıldıktan sadece birkaç hafta sonra tekrar kapatılıyor. Sonra yeniden açılıp yeniden kapatılıyor. internet kullanıcıları da anladı ki bu işin tadı artık kaçtı artık. Oydu buydu derken Youtube yeniden açıldı. Açıldı açılmasına da…

Şimdilik siteye istediğimiz gibi girebiliyoruz fakat iki gün sonra tekrar girebileceğimiz meçhul. Bu durumda internet kullanıcılarının bir şekilde serbestlik hakkı elinden alınmış oldu. Bildiğim kadarıyla dünyada iran ve Çin’den başka birkaç ülke ile birlikte bizim ülkemizde yaşanıyor bu tür olaylar. Bir taraftan bilişim, internet yönü ile ilerlemeye çalışırken diğer taraftan büyük hatalar yapıyoruz.

Bu iş pire için yorgan yakmaktan başka birşey değil. Yanlış anlaşılmasın; ben yasalara karşı bir insan asla değilim. Ama bunun çok daha basit, çok daha mantıklı bir çözümü elbette vardır. Mesela devlet büyüklerimiz o kadar gereksiz kadrolar çalıştırıyorlar. Bu işlerden anlayan, tecrübeli birkaç insandan oluşan bir heyeti neden bilirkişi olarak görevlendirip çözümü bu şekilde aramıyorlar. Bu dediğim sistemde görevliler suç unsuru taşıyan sayfaları rapor edecek ve yetkili makamlara ulaştıracak. Site demiyorum, sayfa diyorum. Mesela kapatma sadece suç unsuru bulunan sayfayı ulaşıma kapatma şeklinde olabilir. Bu durumda ne internet kullanıcıları etkilenecek ne de suçlar artış gösterecek.

Şu an mevcut yöntemde bir kişi çıkıp suç unsuru taşıyan siteyi ihbar ediyor ve tüm birimleri ulaşılmaz hale getiriliyor. Bu durum da sitenin uzun bir süre erişim yetkisini engelliyor. Bu süre zarfında Youtube bu içerikleri kaldırıyor. Sonrası nasıl oluyor peki? Bu içerikleri yükleyen şahsiyetler matah yaptığını sanıp, büyük bir başarı elde ettiğini sanarak aynı içerikleri yüklemeye devam ediyor. Yani özetle bu kapatmalar bu duruma yol açan kişileri deyim yerindeyse daha da gaza getiriyor. Benim dediğim şekilde bir yapılanma söz konusu olsa bir süre sonra bakacak ki bir etki etmiyor, sadece kendi içerikleri engelleniyor o da elbet vazgeçecek.

Aynı talihsizlik WordPress blogları için de olmuştu ve halen WordPress bloglarına Türkiye’den erişim normal yoldan yapılamıyor. Kurunun yanında yaşın da yandığı bu durumda tek bir kişinin cezasını binlerce kullanıcı çekiyor. Onların suçu nedir peki? Onların hakkı nasıl korunuyor?

Sonuçta bu sitelerin hiçbiri kendisi yayınlamıyor o içerikleri. Tamamen kullanıcının suçudur. Youporn vb. sitelerin kapatılmasına birşey demiyoruz çünkü gereksiz işler yapıyorlar ve kapatılıyorlar, amenna. Fakat normal servislerin içeriklerini kontrol etmesi, tek tek bütün içerikleri incelemesi bir hayli zor. Bunlar da birazcık göz önünde bulundurulsa bazı şeyleri de aşacağız zaten.

Ben ne söylesem boş. Hatta ne yalan söyleyeyim bir gün sabah kaltığımda siteme girmeye çalıştığımda “bu site mahkeme kararı ile kapatılmıştır” ibaresi ile karşılaşacağım korkusu yaşıyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

iran’a veya Kuzey Kore’ye döner miyiz bilemem ama
zaten engelleri bir şekilde aşıyoruz, RTE fazla diretmesin bu konularda.

Demişsinki:
“Ben ne söylesem boş. Hatta ne yalan söyleyeyim bir gün sabah kaltığımda siteme girmeye çalıştığımda “bu site mahkeme kararı ile kapatılmıştır” ibaresi ile karşılaşacağım korkusu yaşıyorum.”
Telekom yada mahkemeler senin siteyi kapatıp napsın,kapasa kapasa ben kaparım 🙂

{ Hatta ne yalan söyleyeyim bir gün sabah kaltığımda siteme girmeye çalıştığımda “bu site mahkeme kararı ile kapatılmıştır” ibaresi ile karşılaşacağım korkusu yaşıyorum. }

Ben bu konularda biraz tecrübeliyim. Benim eski wordpress blog’da engellenmişti. 😀
“bu site mahkeme kararı ile engellenmişti” sözüne de pek bi alıştık sanki..

Ben artık videoları dailymotion üzerinden yayınlıyorum.Bu iş kabak tadı verdi…

Aslında bir bakıma yasaklanması da iyi oluyor. internet sansürünü konuşacak ortam doğuyor insanlara. Yoksa kimse bu işten yara almadıkça konunun ciddiyeti anlaşılamıyor.

Bir cevap yazın

*